Czy roboty zastąpią nas pod wodą?

Roboty powinny zastąpić człowieka w takich rejonach jak Mars lub morskie głębiny, gdzie warunki do badań są trudne i niebezpieczne - czytamy w najnowszej Polityce. W najbliższej przyszłości mają powstać podwodne stacje badawcze złożone tylko z robotów.

Morskie dno z powodu swojego niedostępnego położenia jest tak samo tajemnicze dla naukowców jak najdalsze planety układu słonecznego. Do tej pory nigdzie nie udało się założyć podwodnej stacji badawczej. Natomiast liczne ekspedycje badawcze nie mogły trwać wystarczająco długo, aby dobrze zbadać dno morskie. Według kanadyjskich naukowców rozwiązaniem tego problemu są roboty, które bez trudu zniosą życie pod wodą. Naukowcy z uniwersytetu w Victorii opracowali projekt Neptune, który jest uznawany za przełom w dziedzinie eksploracji oceanów. Projekt Neptune jest poświęcony badaniom kanadyjskiego dna. Pierwsze eksperymenty mają już ruszyć w przyszłym roku.

Japonia, USA, Chiny i Indie również zamierzają wykorzystywać roboty do eksploracji głębin, ale w bardziej komercyjnych celach. Wszystkie te kraje zamierzają zająć się badaniami kanionu Barkley w pobliżu Ameryki Północnej. W kanionie Barkley znajdują się bowiem bogate złoża metanu, który w przyszłości może stać się podstawowym surowcem energetycznym.