Teraz przesyłki może odbierać za nas sąsiadka

Nie musimy już sami odbierać awizowanych przesyłek na poczcie. Do ich odbioru możemy upoważnić inną osobę. Za taką możliwość jednak zapłacimy. Możemy też zastrzec, by naszych przesyłek nie mogli odbierać nawet domownicy - podaje Gazeta Prawna.

Ile razy zdarzyło Ci się, że listonosz przyniósł paczkę do domu, a ty akurat byłeś w pracy? A potem musiałeś iść sam na pocztę, by odebrać przesyłkę? Ale nie musi tak być następnym razem. Teraz wystarczy zgłosić się na pocztę i upoważnić do odbioru naszych paczek np. zaufaną sąsiadkę - czytamy w Gazecie Prawnej.

Pełnomocnictwa pocztowego możemy udzielić, składając pisemne oświadczenie w placówce pocztowej oraz okazując dokument stwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem). W formularzu trzeba podać dane adresowe osoby, którą upoważniamy do odbierania przesyłek.

Pełnomocnictwo pocztowe nie jest jednak darmowe. Trzeba za nie zapłacić.

Upoważnienie może dotyczyć stałego lub okresowego odbioru, a nawet jednorazowego (odbiór określonej przesyłki). Może ono być też odwołane w każdej chwili.

Przepis działa też w drugą stronę - możemy zastrzec, że tylko my możemy odebrać paczkę.