Słońce ma ciche dni

Niezwykły spokój panuje obecnie na powierzchni Słońca. Tymczasem na fascynujących zdjęciach aktywności Słońca z poprzedniego roku, możemy zobaczyć sekwencję masowych erupcji energii słonecznej - podaje serwis Boston Globe.

Słońce jest teraz w swojej najcichszej, najbardziej utajonej fazie swojego 11-letniego cyklu aktywności (tzw. słoneczne minimum). Właściwie Słońce w tym roku było nadzwyczaj spokojne. Przez ponad 200 dni nie zaobserwowano plam na Słońcu. Intensywność wiatru słonecznego również spadła do najniższego poziomu od 50 lat. Naukowcy nie są pewni znaczenia tej nadzwyczajnej ciszy - czytamy w Boston Globe .

Tymczasem magazyn New Scientist z 13 października podaje, że nowe plamy właśnie zaczynają się pojawiać na powierzchni Słońca i mogą wreszcie sygnalizować koniec "cichego" okresu w słonecznej aktywności. Ale New Scientist potwierdza również, że od początku 2008 roku na Słońcu zupełnie nic się nie działo. Dopiero w ostatnią sobotę pojawiła się nowa plama. Naukowcy oczekują więc większej ilości erupcji słonecznych w nadchodzących miesiącach.