W Wlk. Brytanii skontrolują każdego maila

Już niebawem władzę Wielkiej Brytanii będę mogły kontrolować wszystkie maile i komórki. Brytyjskie MSW ogłosiło plany powstania bazy z danymi o wszystkich mailach i smsach wysłanych w Wlk. Brytanii.

Policja i służby specjalne potrzebują większych uprawnień aby nadążyć za postępem technicznym - powiedziała minister Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii Jacqui Smith. Minister Smith zapowiedziała powstanie ogromnej bazy danych, która będzie rejestrować cały ruch internetowy i telefonię komórkową w Zjednoczonym Królestwie. Smith podkreśliła jednak, że treść wiadomości i rozmów nie będzie zapisywana. Tylko czas i data rozmów, smsów i maili będzie zachowywana w bazie danych.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii wszystkie dane o wykonywanych połączeniach i wysłanych wiadomościach były przechowywane przez rok w bazach danych operatorów telekomunikacyjnych. Jeżeli śledczy chcieli uzyskać do nich dostęp, to musieli zwracić się do nich. Teraz te same informację będą przechowywane przez 2 lata w centralnej bazie danych. Ma to ułatwić i usprawnić pracę policji, która już nie będzie musiała starać się o zgodę operatora.