Cyberprzestępczość coraz popularniejsza wśród nastolatków

Coraz więcej nastolatków popełnia cyberprzestępstwa - alarmują eksperci ds. bezpieczeństwa. Nastoletni hakerzy specjalizują się m. in. w phishingu.

Specjaliści od bezpieczeństwa informują, że nastoletni cyberprzestępcy wymieniają się swoimi doświadczeniami na forach i na YouTube'ie. Umieszczają tam instruktażowe filmiki i porady.

Nastolatki chcą zarabiać pieniądze za pomocą cyberprzestępstw. Jednak większość z nich zostaje szybko złapana, ponieważ mają zbyt małe umiejętności. Wielu z nich nawet nie potrafi przeprowadzić prostego ataku phishingowego - przekonuje Kevin Hogan z Symantec Security Response. Do Hogana zgłasza się też sporo nastolatków, których komputery zostały zainfekowane wirusami przez nich stworzonymi.

Nastoletni hakerzy mają obsesję zamieszczania w internecie filmów ze swoimi dokonaniami - mówi Chris Boyd z firmy FaceTime. Na serwisie YouTube znajduje się sporo filmików z poradami w rodzaju jak shakować stronę. Ich autorzy często zostawiają w sieci swoje dane, dlatego mogą być bardzo szubko odszukani przez policję i postawieni przed sądem. Wielu nastolatków nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo kryminalna przeszłość może skomplikować ich przyszłe życie - ostrzega Graham Robb z Youth Justice Board.