95% zmarnowanej energii w żarówce

"Wkręć świetlówkę" to ogólnopolska akcja przygotowana przez Greenpeace, w której internauci zachęcani są do... wymiany zwykłych żarówek na świetlówki. Ma to przynieść spore oszczędności energii, a w efekcie - pieniędzy.

Zwykłe żarówki (w Polsce jest ich ponad 240 milionów) tylko 5% energii przeznaczają na świecenie - reszta to niepotrzebnie generowane ciepło.

 

Z wyliczeń Greenpeace'a wynika, że wymiana połowy tradycyjnych żarówek używanych w Polsce na świetlówki kompaktowe pozwoliłaby na oszczędności rzędu 3 miliardów złotych rocznie na rachunkach za prąd. Natomiast oszczędność energii, uzyskana dzięki takiej wymianie, pozwoliłaby na zamknięcie średniej wielkości elektrowni węglowej.

 

Na specjalnie przygotowanej stronie www.wkrecswietlowke.pl każdy może się dowiedzieć, jakie oszczędności jest w stanie wygenerować dla siebie i otoczenia wymieniając choćby jedną żarówkę.

 

Na stronie można również umieścić swoją fotografię , stając się w ten sposób uczestnikiem projektu. W ten właśnie sposób Re-Generację wsparli już m.in. Kazimiera Szczuka, krytyczka literacka, Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru Mru.

 

Więcej o Greenpeace

 

Więcej na ten temat >>