Pająki zdobywają kosmos

Dwaj dodatkowi członkowie załogi wahadłowca przeszli rygorystyczny proces selekcji, zaliczyli testy sprawnościowe i godziny treningów, które przygotowały ich do misji. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to... pająki krzyżaki - podaje Polska The Times.

Pająki lecą w kosmos wahadłowcem Endeavour wraz z siedmioosobową załogą. Ich celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, gdzie spędzą najbliższe trzy miesiące - czytamy w Polska The Times.

Chociaż perspektywa spędzenia tak długiego czasu na orbicie w towarzystwie pająków nie wydaje się zachęcająca, to jednak astronauci nie boją się pająków - a wręcz przeciwnie.

- Nawet podczas krótszych misji astronauci narzekają na surowe warunki panujące na orbicie, a obecność żywych stworzeń poprawia im samopoczucie - powiedziała Carla Goulart, inżynier operacyjny z instytutu BioServe Space Technologies. Astronautom podoba się ta perspektywa wspólnej podróży z pająkami.

Nasuwa się jednak istotne pytanie. Po co pająki lecą w kosmos?

- Celem niezwykłego eksperymentu jest obserwacja, w jaki sposób pająki tkają swoje sieci i zdobywają pożywienie w warunkach kosmicznej mikrograwitacji - wyjaśnia Goulart.