Utylizacja zużytego sprzętu - warsztaty też będą musiały go przyjąć

Od przyszłego roku warsztaty naprawiające sprzęt elektroniczny będą zobowiązane do przyjmowania zużytych urządzeń. W życie wejdzie bowiem zmiana ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym.

Od przyszłego roku konsumenci będą mieli dodatkową możliwość pozbycia się zużytych urządzeń elektronicznych, podaje Gazeta Prawna. Będą mogli zostawić je w warsztatach naprawiających sprzęt. Przyjęta przez Sejm zmiana ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym mówi, że przypadku, kiedy oddany do warsztatu sprzęt okaże się niezdatny do naprawy, klient będzie miał prawo pozostawić go w warsztacie. Podobnie w przypadku, gdy klient zrezygnuje z serwisu ze względu na zbyt wysokie koszty naprawy.

Ze zużytym sprzętem elektronicznym zawsze był problem. Zwykle jego właściciele pozostawiają go na śmietnikach, co jest nie tylko fatalne dla środowiska naturalnego, ale też niezgodne z prawem. Wyrzucać nie można nie tylko monitorów, ale też komputerów, procesorów, klawiatur i drukarek.

Do tej pory konsumenci mieli trzy możliwości legalnego pozbycia się zużytego sprzętu. Po pierwsze mogli go oddać do sklepu, w którym właśnie dokonali zakupu nowego urządzenia. Sprzęt taki powinien być tego samego rodzaju jak ten kupiony i w takiej samej ilości. Po drugie urządzenia takie można oddać do specjalnych punktów zbierania zużytego sprzętu, które powinny się znajdować na terenie każdej gminy. Informacje o takich punktach można znaleźć w gminie oraz w miejscu sprzedaży nowych towarów RTV i AGD. Punkty takie przyjmują sprzęt bezpłatnie, ale koszty transportu musi już pokryć klient.

Trzecia możliwość to wynajęcie spółki zajmującej się odbiorem i wywozem śmieci.

Za wyrzucanie odpadów na śmietnik, pozostawianie ich pod blokiem lub w lesie grozi kara grzywny.