Centrum multimedialne w Linuksie

Wkrótce standardem w naszych domach mogą stać się domowe centra multimedialne, budowane w oparciu o komputer. Takie centrum możesz już teraz zbudować sam, wykorzystując do tego Linuksa - informuje najnowszy numer magazynu Linux+

Z artykułu w Linux+ dowiemy się wszystkiego o centrum multimedialnym opartym na dystrybucji Linuksa. Dowiemy się jakie sa sposoby na połączenie sieci domowej, komputera i telewizora, aby móc zrobić wszystko to, co oferują drogie systemy kina domowego.

Zaprezentowane w artykule rozwiązanie nazywa się Home Theater PC. Pozwala ono na m.in.:

- nowe funkcje telewizji na żywo(takie jak stopklatka, cofnięcie programu, rozbudowany program TV)

- tworzenie bibliotek plików audio, wideo oraz zdjęć

- archiwizacja płyt CD Audio, DVD Video i ich konwersja do formatów mp3 i Xvid

- funkcje komunikacyjne (komunikatory, VoIP)

- przeglądanie stron internetowych

- pełna integracja z domową siecią przewodową lub bezprzewodową (np. w celu wydrukowania programu TV)

- gry komputerowe (liczne emulatory)

- obsługa systemu i aplikacji za pomocą pilota

Z artykułu dowiesz się również jaki sprzęt należy wybrać, by zbudować swoje domowe centrum multimedialne. Znajdziesz również informacje o tunerach telewizyjnych - zarówno analogowych jak i cyfrowych.

Ale sprzęt to nie wszystko. Potrzebne jest do tego jeszcze oprogramowanie. Możemy w tym celu skorzystać z godnego uwagi programu MythTV - jego instalacja nie sprawia żadnego problemu. Ale można zdecydować się od razu na rozwiązanie bardziej zintegrowane, które Linux+ zaleca. Warto skorzystać z instalacji całej dystrybucji Linuksa o nazwie Mythbuntu. Zawiera ona oprócz programu MythTV wtyczki rozszerzające jego funkcjonalność oraz kodeki i sterowniki.

W artykule znajdziesz instrukcję instalacji i konfiguracji systemu Mythbuntu.