FreeCol - wyrusz na podbój Nowego Świata

Na pewno znacie doskonałą grę strategiczną na Linuksa FreeCiv - klon legendarnego hitu, jakim była Civilization Sida Meiera. Sid kiedyś stworzył podobną grę do Cywilizacji. Była to Colonization, której akcja zaczynała się od odkrycia Ameryki. Teraz możesz zagrać w tę mniej znaną, ale równie znakomitą grę również na Linuksie. Wystarczy, że zainstalujesz grę pt. FreeCol.

Free Col jest dla Colonization tym, czym FreeCiv dla oryginalnej Cywilizacji Sida Meiera - wiernym klonem, umożliwiającym delektowanie się klasyczną grą dla posiadaczy Linuksa.

Kolonizacja pojawiła się w 1994 roku, kilka lat po ogromnym sukcesie Cywilizacji Sida Meiera. Pomimo tego, że była to gra o naprawdę wciągającej fabule i wysokim poziomie grywalności, nie osiągnęła ona jednak wielkiego sukcesu.

Szkoda, bo to była gra równie dobra Cywilizacja tyle, że osadzona w malowniczym i bardzo ciekawym okresie kolonizacji pod odkryciu Ameryki. Gracz zarządzał zamorskimi posiadłościami państw kolonialnych z XV wieku, a jego celem było zbudowanie silne kolonii, by w finale oderwać się od korony, obronić kolonię i ogłosić niepodległość.

Free Col to klon tamtej Colonization. I do tego oferuje rozrywkę za darmo. Co więcej, w grę mogą zagrać nie tylko użytkownicy Linuksa, ale również posiadacze Windowsa i Mac OS X.

W artykule Linux+ dowiemy się skąd ściągnąć i jak zainstalować grę. Artykuł zawiera również rozbudowany poradnik do FreeCol. Dowiesz się w jaki sposób zbudować kolonię, jak rozwijać poszczególne osady. Dowiesz się też jak prowadzić stosunki gospodarczo-polityczne ze Starym Światem (Europą). Ale w grze będziesz musiał także prowadzić wojny - dlatego w artykule dokładnie opisane są jednostki wojskowe i okręty, które będziesz miał do dyspozycji.

Celem gry jest rozwinięcie swojej kolonii na tyle, by móc oderwać się od korony i ogłosić niepodległość tak, jak to kiedyś zrobili Amerykanie, wygrywając wojnę z Anglią.

Poza tym Linux+ opisuje jeszcze inne aspekty gry np. eksplorację kontynentu i kontakt z tubylcami. Dowiesz się kim byli ojcowie założyciele i jak mogą ci pomóc w grze. Nie brakuje też miejsca na kwestię interfejsu i sposobu, w jaki sterujesz grą.

W tych, co kiedyś grali w Colonization, ta gra z pewnością wzbudzi nostalgię. Ci, którzy nie grali, również powinni sięgnąć po FreeCol, by poznać ducha oryginalnej Kolonizacji sprzed lat.