Thunderbird 3 beta 1

Programiści Mozilli potrzebowali trzech wydań alfa, aby przejść do fazy testów beta swojego klienta poczty elektronicznej Thunderbird 3. Wydanie beta 1 tego popularnego programu znajdziemy już na serwerach Mozilli w wersjach dla Windows, Mac OS-a X i Linuksa.

Thunderbird 3 beta 1 już na pierwszy rzut oka wyróżnia się zmienionymi przyciskami funkcyjnymi, które mają pozwolić użytkownikom na łatwiejsze przeglądanie wiadomości. Najbardziej przykuwającą wzrok zmianą w interfejsie jest jednak obecność zakładek do przeglądania e-maili. Użytkownik może wyświetlać wiadomości ze skrzynki Odebrane i Wysłane w sposób kontekstowy, używając zakładek. Jednakże, aby odpowiedzieć na wiadomość, użyty musi zostać wbudowany edytor Thunderbirda, który wciąż działa w osobnym oknie.

Inną zmianą GUI jest lepsza obsługa książki adresowej. Na przykład jeśli nadawca wiadomości znajduje się w książce adresowej, będzie to zaznaczone małą gwiazdką obok jego nazwy w podglądzie e-maila. Kliknięcie tego elementu spowoduje wyświetlenie się niewielkiego okna, w którym bezpośrednio będziemy mogli modyfikować informacje o kontakcie. Ponadto warto wspomnieć o tym, że menedżer dodatków w Thunderbirdzie jest obecnie na poziomie znanym z Firefoksa 3. Użytkownik może bezpośrednio z poziomu programu pocztowego dodawać i usuwać dodatki.

Programiści Thunderbirda w testowym wydaniu zmienili sposób, w jaki ich program komunikuje się z serwerami IMAP. Od teraz wszystkie wiadomości są pobierane w tle z serwera na komputer. Zachowanie takie można było już wymusić w poprzedniej edycji programu, jednak teraz jest ono ustawione jako domyślne. Taki sposób pracy kłóci się z ideą używania serwera IMAP, gdzie wiadomości powinny być trzymane zawsze na serwerze i pobierane lokalnie jedynie wtedy, gdy są potrzebne. Na szczęście istnieje sposób na przywrócenie takiej metody dostępu do danych przez samodzielne wyłączenie opcji synchronizacji folderów IMAP.

Warto wspomnieć też o tym, że Thunderbird 3 lepiej sobie radzie z importem wiadomości z innych programów pocztowych. Ponadto aplikacje współdziała ze zintegrowanym z Vistą mechanizmem wyszukiwania, co pozwala odnajdywać e-maile przy użyciu wbudowanych w Windows funkcji. Natomiast w systemie Mac OS X nowy Thunderbird korzysta z systemowej książki adresowej. Więcej informacji na temat testowego wydania Thunderbirda 3 beta 1 znajdziemy w oficjalnym ogłoszeniu na stronie Mozilla.org.