Blokada skradzionego notebooka przez SMS

Firmy Intel i Ericsson wspólnie przygotowały narzędzie do ochrony notebooków przed kradzieżą. Dzięki odpowiednim funkcjom realizowanym w chipsecie i modemie UMTS z odbiornikiem GPS właściciele notebooków będą mogli w przyszłości blokować swoje komputery za pomocą SMS-a. Poza tym możliwe jest określenie strefy, poza którą dostęp do notebooka zostaje zablokowany.

System łączy w sobie moduł łączności Ericssona z mechanizmem opracowanym przez Intela - Anti Theft Technology, który producent zaprezentował w kwietniu 2008 roku jako część swojej platformy Intel Centrino 2 vPro. Ochrona przed kradzieżą blokuje zaszyfrowane wcześniej dane albo bootloader, jeśli spełnione zostają określone parametry. System z Intel Centrino 2 vPro można tak ustawić, że ochrona będzie się uruchamiać przy nieudanych próbach logowania, kiedy urządzenie dostanie nakaz blokady przez Internet albo jeśli nie będzie się logować w regularnych odstępach czasu na serwerze Intela.

Wraz z integracją modułu UMTS Ericssona system Intela wzbogaca się o dwie dodatkowe opcje: z jednej strony właściciel może wydać przez SMS do systemu komendę blokady, która zostanie przekierowana przez modem do chipsetu Intela. Z drugiej strony możliwe jest też określenie strefy przestrzennej, której notebook nie może opuszczać. Ta funkcja jest realizowana przez zintegrowany w module UMTS odbiornik GPS i oprogramowanie firm Phoenix Software oraz Absolute Software.

Jeśli po kradzieży lub zgubieniu urządzenie znajdzie się znowu w rękach właściciela, może on ponownie aktywować je przez hasło, odblokowując w ten sposób dane. Intel i Ericsson zapowiedziały wprowadzenie systemu na rynek w drugiej połowie 2009 roku.

Podobno system ochrony zaprezentował przed dwoma tygodniami producent notebooków Lenovo. Także i w tym systemie notebook blokuje dostęp po otrzymaniu przez modem UMTS odpowiedniej wskazówki z ustalonego wcześniej numeru telefonu komórkowego. Lenovo chce wprowadzić tego rodzaju ochronę dla wszystkich ThinkPadów z UMTS od pierwszego kwartału 2009 roku w USA.