Intel pokaże urządzenia, które połączą internet z TV

Nadchodzi personalizacja telewizorów - Intel przedstawi prototypy urządzeń, które doprowadzą internet do telewizora.

Firma planuje pokazać urządzenia, które posiadają tzw. "widżety", mini-aplikacje, które mogłyby uzupełnić oglądanie telewizji informacjami z internetu. Widżety pozwolą również widzom rozmawiać z przyjaciółmi w czasie rzeczywistym lub kupować produkty w sklepach internetowych reklamowane w telewizji - podaje serwis pcworld .

Urządzenia te zostaną pokazane na International Consumer Electronics Show w Las Vegas, które odbywają się od 8 do 11 stycznia.

Intel i Yahoo razem w sierpniu na Intel Developers Forum ogłosili tzw. "Widget Channel," sprzętową i programową platformę zaprojektowaną w celu połączenia telewizji i internetu. Pomimo, że nie pokazano wtedy żadnych urządzeń, firmy zaoferowały deweloperom narzędzia programowe do tworzenia aplikacji TV wykorzystujące takie języki jak Javascript, XML, HTML i Flash.

- Prototypy, które zostaną pokazane na CES ożywią Widget Channel - powiedziała Mary Ragland z Intela.

Intel oczekuje, że niedługo ogłosi współpracę z dostarczycielami usług dla Widget Channel. Firma przedstawi też usługi, które "wychodzą poza rozrywkę i telewizję" - stwierdziła Genevieve Bell, pracowniczka Intela.

- Internet wprowadzi nowe doświadczenia dla użytkownika i wprowadzi TV na nowy poziom interaktywności. Sukces tych usług w dużej mierze zależy od wygodnego interfejsu - dodaje Bell.

Bell uważa, że przeglądarka lub silnik wyszukiwawczy mógłby skomplikować doświadczenie oglądania, ponieważ sprowadza cały ogrom internetu do użytkownika. Użytkownicy chcą tymczasem tylko kilku możliwości wykorzystania sieci, takich jak usługi społecznościowe, które dostarczą spersonalizowane informacje lub pomogą użytkownikom połączyć się z przyjaciółmi, by z nimi porozmawiać.

To właśnie odróżnia wysiłki Intela od innych ofert takich jak Windows Media Center Microsoftu, która pozwala użytkownikom podłączyć PC do swoich TV, tak by można było nagrywać programy, oglądać programy online i zarządzać multimediami. Windows Media Center ma szerszy wachlarz zastosowań niż produkt Intela, który zamierza zintegrować tylko niektóre funkcje internetu z telewizorem.

- Prostota funkcjonowania telewizji sprawia, że jest to doskonała platforma do dostarczenia internetu dla użytkowników - dodaje Bell.

Ze względu na prostotę użycia, część ludzi może nawet chcieć wykorzystywać telewizor jako podstawowy dostęp do internetu, dlatego, że PC niestety wymaga ciągłej "opieki", aktualizacji sterowników, instalacji łatek i innych działań do wygodnego korzystania z internetu.