Rejestracja przez internet zamiast meldunku?

MSWiA chce znieść obowiązek meldunkowy i wprowadzić nieobowiązkową rejestrację miejsca zamieszkania, którą będzie można wykonać przez internet - ujawnił wiceminister Witold Drożdż w rozmowie z Gazetą Prawną. Padły też kolejne zapowiedzi na temat nowego dowodu osobistego.

W rozmowie z Gazetą Prawną Witold Drożdż powiedział, że po 2011 roku możliwe będzie przystąpienie do likwidacji rejonizacji urzędów. Wiele spraw będziemy załatwiać w urzędzie właściwym dla tych spraw, ale w dowolnym miejscu w kraju.

 

Co ważne, obowiązek meldunkowy ma być zastąpiony nieobowiązkową rejestracją miejsca zamieszkania. Według Witolda Drożdża będzie się to wiązało z uproszczeniem formalności. Rejestracji będzie można dokonać drogą elektroniczną lub składając o wiele bardziej uproszczony formularz niż obowiązujący dziś. Nie będzie obowiązku informowania ZUS-u, WKU lub urzędu skarbowego o zmianie miejsca zamieszkania.

 

W tej sytuacji musi się też zmienić sposób przedstawiania danych w dowodzie osobistym. MSWiA poinformowało już o przygotowaniu nowego wzoru tego dokumentu. Jak mówi Drożdż, będzie to plastikowa karta wielkości obecnie stosowanego dowodu. Będzie wyposażona w procesor zawierający dane i urzędowy podpis elektroniczny właściciela dowodu.

 

Adres zamieszkania będzie zapisany prawdopodobnie tylko w elektronicznej warstwie dowodu. Przy wyrabianiu dokumentu potrzebny będzie przynajmniej jeden kontakt obywatela z urzędem, ponieważ jest to dokument stwierdzający tożsamość. Witold Drożdż uważa jednak, że można będzie wniosek o wydanie dowodu oraz zdjęcie przesłać pocztą lub drogą elektroniczną.

 

Nowe dowody mają być wydawane sukcesywnie osobom kończącym 18 lat, wymieniającym dowód w związku ze zmianą danych lub wygaśnięciem 10-letniego terminu ważności. Nie będzie więc wielkiej akcji wymiany dowodów.

 

Więcej szczegółów w wywiadzie dostępnym na stronach Gazety Prawnej .

 

Więcej na ten temat >>