Polacy rejestrują adresy internetowe na potęgę

O 43% w tym roku ma wzrosnąć liczba stron zarejestrowanych w Polsce - wynika z prognoz NASK. Taki wzrost, choć wysoki, nie może się równać ze wzrostem odnotowanym w ubiegłym roku. Wtedy liczba polskich adresów internetowych zwiększyła się aż o 73,5%.

Według opublikowanego właśnie raportu NASK Polska znajduje się na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby zarejestrowanych adresów. W rankingu światowym zajmujemy miejsce 10. Liderem wśród krajów Unii Europejskiej są Niemcy. Zarejestrowanych jest tam 12,5 miliona adresów. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania z 7,3 miliona adresów.

 

Najbardziej intensywny rozwój rynku domen odnotowywany jest w Polsce od czasu uruchomienia programu partnerskiego przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Miało to miejsce na przełomie lat 2002-2003. Partnerzy programu otrzymywali korzystne rabaty. Jednocześnie spadały w sposób znaczący ceny hurtowe. Jeszcze pięć lat temu było to 180 złotych, dziś jest to jedynie 10 złotych.

 

W istotny sposób na rozwój polskiego rynku domen wpływają również osoby, które rejestrują adresy, aby później z zyskiem je odsprzedać. Wykorzystują one nadchodzącą popularność gadżetów, programów czy serwisów i rejestrują adresy o podobnych lub wręcz tych samych nazwach. Sprzedają je później bezpośrednim zainteresowanym lub reklamodawcom.

 

Według prognoz NASK w rozpoczynającym się właśnie roku każdego dnia rejestrowanych będzie ok. 1800-2000 adresów w domenie .pl. Kwartalnie można spodziewać się dynamiki wzrostu domen na poziomie 9-10%.

 

Więcej na ten temat >>