Monitoring przyszłości opracowuje Politechnika Gdańska

Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej pracują nad specjalnym systemem monitoringu, który umożliwi maszynom automatyczne wykrywanie niebezpiecznych sytuacji. Po zidentyfikowaniu zdarzenia informacja o nim będzie wysyłana do funkcjonariuszy w terenie - informuje PAP.

System ma się składać z kamer, mikrofonów i czytników RFID (małych nadajników, dzięki którym można ustalać lokalizzację poszczególnych osób). W przypadku monitoringu wizyjnego obraz pochodziłby z założonych wcześniej kamer miejskich, kamer założonych w ramach systemu lub w ramach prowadzonych eksperymentów. Obecnie działa 5 stacji badawczych, które testują oprogramowanie - czytamy w PAP .

Wykryje porzucony bagaż

System może np. wykryć sytuację porzucenia bagażu na lotnisku czy w metrze.

- Algorytm do tego typu analizy jest dosyć prosty. Jeśli mamy pewien obiekt, który jest osobą, a później zauważamy, że pojawia się drugi obiekt, który nie jest ani osobą, ani samochodem, lecz pewną małą rzeczą, to możemy ją określić jako przedmiot. Ten mały obiekt pojawia się obok tego, który jest osobą. Obiekt osoby odchodzi, a my mamy pozostawiony obiekt nieruchomy. Na podstawie prostej dedukcji można wysnuć wniosek, że ta osoba coś zostawiła na ziemi. Dla systemu może oznaczać to sytuację podejrzaną. Jeśli po przekroczeniu określonego minimum czasu, osoba po porzucony przedmiot nie wraca, to efektem może być wysłanie do odpowiednich służb, komunikatu o niebezpiecznym zdarzeniu - wyjaśnia dr Piotr Dalka.

Rozpozna napad

Możliwe jest również rozpoznanie za pomocą odpowiednich algorytmów takich incydentów jak bójka czy napad. Po przeprowadzeniu analizy określającej występujące w zdarzeniu obiekty, zakładając, że rozpoznany jest m.in. kierunek ich ruchu to możliwe jest zbudowanie i wmontowanie do systemu definicji zdarzenia.

Zastąpi autoradar

Nowoczesny monitoring, może służyć również rejestracji różnego rodzaju wykroczeń drogowych. Za pomocą opisanych wyżej sposobów oraz odczytania numeru rejestracji i prędkości z jaką pojazd się poruszał, zapisu jego ruchu możliwe będzie automatyczne wykrycie: przekroczenia prędkości, niedozwolonego wyprzedzania, parkowania w zakazanym miejscu czy przejazdu na czerwonym świetle.

Przypilnuje przestępców

Za pomocą chipów RFID system umożliwi monitoring np. osób podejrzanych, które powinny znajdować się pod obserwacją. Sygnał nadawany przez chipy w założeniu można odbierać za pomocą czytników zamontowanych w środkach komunikacji miejskiej. Kamery będące w pobliżu obserwowanej osoby, mogą dokonywać jej identyfikacji. System umożliwi rozpoznanie kierunku, w którym taka osoba podąża.

Rozpozna krzyki i strzały z pistoletu

System może wykrywać niebezpieczne sytuacje związane z konkretnym dźwiękiem. Konieczna jest do tego analiza tego dźwięku. Identyfikacji będą poddawane takie odgłosy jak krzyk, tłuczone szkła czy strzał z pistoletu. Po zidentyfikowaniu takiego dźwięku kamera skieruje się w stronę jego źródła. Jeśli źródłem tym będzie przemieszczająca się osoba, to będzie ją można obserwować za pomocą sąsiednich kamer.

System opracowywany jest w ramach europejskiego projektu INDECT, przy współpracy Politechniki Gdańskiej z policją polską, niemiecką i innych krajów Unii Europejskiej. Politechnika Gdańska jest głównym wykonawcą tego programu. Jest to pierwszy projekt europejski z dziedziny technologii bezpieczeństwa, przygotowany i koordynowany w Polsce.