Telewizja z kablówki czy z satelity? Oto jest pytanie.

Wybierając operatora, warto sprawdzić, jakie kanały i usługi odróżniają go od konkurencji. Platformy satelitarne oferują najwięcej programów, ale kablówki dodają internet i telefonię - czytamy w Gazecie Prawnej.

Najlepsze dla mężczyzny?

Gdyby próbować wybrać ofertę płatnej telewizji dla stereotypowego mężczyzny - oczekującego od telewizji sportu, filmów i kanałów erotycznych - platformy cyfrowe spełniają te oczekiwania częściowo. Ich oferta sportowa i filmowa jest bardzo bogata. Ale wypada słabo pod względem liczby kanałów tylko dla dorosłych. Cyfrowy Polsat ma do zaproponowania jeden kanał o takim charakterze, a platforma n ma je tylko w dodatkowo płatnej ofercie VoD (wideo na żądanie).

Natomiast u największych operatorów kablowych nie ma z tym problemu. Firmy te mają o wiele więcej propozycji tylko dla dorosłych widzów.

Najlepsze dla kobiety?

Z kolei wybierając ofertę dla standardowej kobiety, zainteresowanej programami o modzie, ślubach, kuchni, gwiazdach itd. również wygrywa oferta kablowa. Większość kablówek oferuje po 18-19 takich kanałów, podczas gdy najlepsza oferta platform to 16 pozycji.

Oferta na wyłączność

Platformy satelitarne oferują dziś ponad 100 kanałów, w tym od kilku do kilkunastu w rozdzielczości HD. Do tego setki niekodowanych, nadawanych bezpłatnie kanałów FTA z całego świata (FTA - skrót od free-to-air). Największą siłą platform satelitarnych są programy na wyłączność. Cyfra+ ma więc na wyłączność programy Canal+, Cyfrowy Polsat ma Polsat Sport, a telewizja n posiada nSport i filmowy kanał MGM HD.

Drugą duża zaletą jest bogata oferta usług dodatkowych. Platformy satelitarne mają usługę wideo na żądanie (pozwalającą na wypożyczanie filmów) i cyfrowe nagrywarki (pozwalające na zatrzymywanie i nagrywanie programu). Najbardziej rozbudowaną ofertę VoD ma platforma n.

Lokalizacja

Czynnikiem zasadniczym jest też miejsce zamieszkania. Operatorzy kablowi dawno temu podzielili rynek pod względem lokalizacji. Zazwyczaj nie ma więc wyboru miedzy dwoma kablówkami. Natomiast anteny platform satelitarnych można zamontować prawie wszędzie.

Internet i telefon

Operatorzy kablowi zdecydowanie wygrywają walkę o klienta, który oprócz telewizji chce mieć też dostęp do telefonii, a przede wszystkim - internetu. Platformy satelitarne nie mogą tego zaoferować.

Mały wyjątek stanowi Cyfrowy Polsat, który uruchomił ofertę komórkową. Natomiast operatorzy kablowi mogą zapewnić zarówno ofertę telefoniczną, jak i szerokopasmowy internet. Co więcej biorąc trzy usługi w pakiecie, cena jest znacznie korzystniejsza. Tutaj zdecydowanie zwycięstwo operatorów "kablówek".

Jaki wynik?

Wychodzi mniej więcej remis. Każdy musi więc zdecydować sam, która oferta jest dla niego korzystniejsza.

Czytaj więcej .