Android Market już w Polsce

Android Market - platforma przeznaczona dla programistów wspierających Androida - będzie dostępna także w Polsce. Oznacza to, że programiści mogą tworzyć programy przeznaczone na ten system zanim komórki firmy Google pojawią się na naszym rynku. Można się jednak spodziewać, że telefon T-Mobile G1 też już niedługo trafi do Polski.

Oprócz Polski serwis ma być dostępny dla Niemiec, Austrii, Czech i Holandii. Źródłem tej informacji jest e-mail wysłany do twórców oprogramowania, podpisany przez pracownika Android Market, Erica Chu. Możemy w nim przeczytać:

"Chciałbym poinformować, że w ciągu najbliższych kilku tygodni serwis Android Market będzie dostępny dla użytkowników z Niemiec, Austrii, Czech, Holandii i Polski. (...) Kolejne informacje wyślemy wkrótce. (...)"

Oznacza to, że programiści mogą tworzyć programy przeznaczone na Androida, zanim jeszcze urządzenia z tym systemem pojawią się na naszym rynku.

Póki co Android Market pozwala jedynie na umieszczanie darmowego oprogramowanie, ale za jakiś czas ma się to zmienić. Serwis ma być bowiem platformą, za pośrednictwem której programiści mają mieć możliwość sprzedawania swoich produktów. Do kieszeni programisty ma jednak trafiać tylko 70 proc zysków ze sprzedaży.

Android Market jest uznawany za potencjalnego konkurenta App Store firmy Apple. Do tej pory platforma dostępna była jedynie w USA. Nieoficjalnie wiadomo, że niedługo ma być dostępna także dla Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpanii.

Czytaj więcej