Wydawcy prasy będą pozywać serwisy internetowe

Cierpliwość wydawców prasy papierowej do serwisów internetowych się wyczerpała. Wydawcy mają dość permanentnego kopiowania ich treści i wrzucania ich do internetu bez zgody właściciel. Szykują się procesy sądowe.

Infor Biznes i Presspublica, szykują się do wojny z serwisami internetowymi, które łamią prawa autorskie, podaje Gazeta Prawna . Wydawcy będą pozywać do sądu serwisy, które kopiują treści i publikują je jako swoje.

Na pierwszy ogień ma pójść należąca do o2 Sfora.pl. Treścią tego serwisu są jedynie streszczenia innych gazet, w których podany jest link do źródła informacji. Otwarcie tego serwisu nakłoniło wydawców do zwołania specjalnego spotkania z prawnikami w Izbie Wydawców Prasy. Część z nich stwierdziła, że Sfora jest przykładem naruszenia praw autorskich.

Jak podaje GP wydawcom nie chodzi o całkowity zakaz korzystania z artykułów, bo cytowanie tekstów informacyjnych z powołaniem się na źródło jest zachowaniem naturalnym. Chodzi im o to, aby przekonać wydawców internetowych do respektowania prawa i takiego korzystania z treści, aby nie narażać prasy na straty, podaje gazeta.

Pierwsze pozwy mają wpłynąć do sądów już w lutym. Wydawcy oczekują rekompensaty w wysokości około 1 mln zł.

 

Śledź temat na bieżąco >>