Wynajem sprzętu IT dobry na kryzys

Analitycy przewidują w tym roku spadek sprzedaży w branży IT. Skorzystać może na tym rynek wynajmu sprzętu komputerowego, który rozwija się w Polsce od blisko dwóch lat.

Zdaniem Marka Straszaka z firmy Livingston Polska, w ciągu najbliższych miesięcy polski rynek wynajmu sprzętu IT może wzrosnąć o 20-30 procent, z obrotami rzędu 50-60 mln złotych. Będzie to jedna z niewielu dziedzin, które skorzystają na globalnym kryzysie ekonomicznym twierdzi Straszak.

 

Wypożyczeniem sprzętu, jako alternatywą dla zakupu, tradycyjnie zainteresowany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Poważną grupę klientów firm wynajmujących sprzęt IT mogą także stanowić organizacje zajmujące się szkoleniami korporacyjnymi , imprezami promocyjnymi i targami.

 

- Wynajem sprzętu jest bardzo popularny w innych krajach Europy. Świetnie rozwinięte technologicznie Niemcy pożyczają niemal wszystko. To pewna forma kultury korporacyjnej, w której się realnie kalkuluje. - opowiada Marek Straszak.

 

Podstawową zaletą wynajmu sprzętu IT jest cena, relatywnie niska w stosunku do klasycznego zakupu. Wynajem to także możliwość zwrotu lub wymiany urządzenia w dowolnym czasie (tego nie daje leasing). Wsparcie techniczne jest także jedną z ważniejszych zalet wynajmu.

 

W Polsce i całej Europie środkowowschodniej najczęściej wypożyczany jest sprzęt służący do prowadzenia prezentacji lub szkoleń - laptopy , rzutniki. Z grupy zaawansowanych urządzeń, największym wzięciem cieszą się serwery oraz macierze dyskowe. W najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost zainteresowania Web-kioskami i ekranami LCD .

 

Więcej na ten temat >>