Anonimowość w sieci

Jeśli użytkownik jest anonimowy, to potencjalnie nie jest narażony na ataki, podsłuch czy kradzieży danych. O tym jak ową anonimowość zachować pisze najnowszy numer miesięcznika Hakin9.

Każdy użytkownik internetu pozostawia po sobie ślady w sieci. Ślady te mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców do kradzieży danych lub podsłuchu. W styczniowym numerze pisma Hakin9 możemy przeczytać jak zachować anonimowość w sieci.

Po pierwsze IP

Adres IP użytkownika można odczytać bardzo łatwo. Jest wiele serwisów internetowych, które odczytują IP wraz z geolokalizacją. Aby ukryć ów adres można skorzystać z kilku sposobów. Jednym z nich jest użycie serwera pośredniczącego (proxy). Są trzy rodzaje tego typu serwerów. Po pierwsze przeźroczyste proxy, które nie ukrywają adresu IP. Z serwerów tych nie powinno się korzystać w ogóle. Po drugie anonimowe proxy, podmieniające adres IP na swój własny, ale nieukrywające faktu podmiany. Trzeci rodzaj to proxy o wysokim poziomie anonimowości, które ukrywają IP i sam fakt korzystania z serwera. Jednym ze sposobów korzystania z serwerów pośredniczących jest instalacja odpowiedniego oprogramowania. Listę takich aplikacji i ich bardzo dokładny opis można znaleźć w styczniowym numerze Hakin9 lub w sieci.