Kultowy klip Ridleya Scotta reklamujący Apple'a ma już 25 lat

Dokładnie 22 stycznia 1984 roku, w przerwie finałowego meczu ligi Super Bowl, Amerykanie ujrzeli jedyną w swoim rodzaju reklamę. Nawiązujący do powieści Orwella klip wideo reklamował Macintosha - pierwszy osobisty komputer firmy Apple - podaje Dziennik.

Klip ten wyreżyserował sam Ridley Scott (Łowca androidów, Helikopter w ogniu, Królestwo niebieskie), a jej koszty przekroczyły rekordową w tamtych czasach kwotę 900 tys. dolarów.

W minutowej reklamówce twórcy przedstawili historię nawiązującą do "Roku 1984" George'a Orwella. Na ekranie pojawiał się rząd jednolicie ubranych robotników, maszerujących w kierunku telebimu, na którym przemawiał Wielki Brat. Nagle do sali wpadała atrakcyjna kobieta uosabiająca Macintosha (na jej bluzce znajdował się wizerunek nowego komputera) i niszczyła ekran z Wielkim Bratem rzucając w niego młotem.

Dlaczego rok 1984 nie przypominał "1984" Orwella?

Na końcu filmu pojawiały się napisy: "24 stycznia Apple zaprezentuje Macintosha. I zobaczycie wtedy, dlaczego rok 1984 nie będzie taki jak 1984 Orwella"

22 stycznia 1984 r. film pojawił się w bloku reklamowym po trzeciej kwarcie finałów NFL. Choć klip pokazano w telewizji praktycznie tylko raz, zapadł w pamięć i otrzymał wiele nagród, m.in. Grand Prix festiwalu w Cannes (1984) oraz tytuł reklamy wszech czasów (1997) - czytamy w Dzienniku.

Poniżej możecie sami obejrzeć legendarny klip Ridley'a Scotta.

Reklama Apple z roku 1984...

... i polityczna wersja z roku 2008

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl