Zespół z Joint Quantum Institute z Uniwersytetu Maryland i Uniwersytetu Michigan przeprowadził eksperyment, w którym udowodnił, że przesyłanie informacji kwantowej na odległość jest możliwe. Ten z pozoru zagadkowy proces transportu w przyrodzie wynika z tzw. kwantowego efektu splątania. Do tej pory problemem było jedynie eksperymentalne udowodnienie tego procesu - informuje Rzeczpospolita.
- Kwantowa teleportacja jest szczególnym sposobem przekazywania na odległość informacji. Można ją porównać do kserografu. W tym eksperymencie jest podobnie. Wysyłamy jedynie informację, nie materię - powiedział Rzeczpospolitej prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. - Dzięki kwantowemu zjawisku splątania stanów oddalonych od siebie obiektów teleportacja pozwala odtworzyć stan odległego obiektu - dodaje profesor.
Splątanie to więź, łącząca ze sobą dwa obiekty, mimo że dzieląca je odległość może być olbrzymia. Według teorii Einsteina nic (informacja też) w przyrodzie nie może się poruszać z prędkością większą niż światło. Tymczasem pary splątanych obiektów kontaktują się ze sobą na odległość, nic sobie nie robiąc z ograniczenia prędkości.
W przypadku par splątanych fotonów zmiana kwantowego stanu jednego z nich powoduje jednoczesną zmianę stanu drugiego. Dzieje się to natychmiast, przy czym odległość między nimi nie ma najmniejszego znaczenia. Einstein, który nie bardzo potrafił wyjaśnić istotę splątania, nazwał to zjawisko "upiornym działaniem na odległość" - czytamy w Rzeczpospolitej.
Również teraz fizycy nie za dobrze radzą sobie z wyjaśnieniem, skąd bierze się zjawisko splątania.
- Doświadczenia nad teleportacją wykonuje się od ponad 10 lat, także w Polsce - mówi prof. Rzążewski. - Większość tych eksperymentów dotyczyła przesyłania stanu polaryzacyjnego fotonów. Były też doświadczenia z atomami, ale dotąd bliskimi sobie.
Wykorzystanie w praktyce splątania kwantowego zaproponowali amerykańscy naukowcy.
- Nasz system może być podstawą zbudowania "kwantowego regeneratora", który będzie powielał kwantowe informacje i przesyłał je na wielkie odległości - powiedział Christopher Monroe, szef naukowców. - Proces ten może być skojarzony z podstawowymi funkcjami komputera kwantowego. Takie urządzenie może wziąć na siebie zadania niewykonalne dzisiaj dla tradycyjnych maszyn, na przykład szyfrowanie wielkiej ilości informacji czy przeszukiwanie baz danych.