Technologie mobilne w przyszłości

Firma analityczna Gartner sporządziła listę urządzeń mobilnych, które mają odegrać największą rolę w przyszłości. Znalazły się wśród nich Bluetooth 3.0 i interfejsy obsługujące mobilnych użytkowników.

Technologia Bluetooth 3.0 ma dać nowe możliwości przesyłu danych na małe odległości. Z tego powodu, według firmy Gartner, stanie się on jedną z najważniejszych technologii mobilnych przyszłości. Ma ona pozwolić na budowanie bardzo energooszczędnych urządzeń, które obsłużą nowe aplikacje (np. monitorujące pracę serca). Pierwsze efekty prac nad nowym Bluetoothem mają pojawić się na rynku na początku 2010 roku.

Na drugim miejscu listy znalazły się nowe interfejsy użytkowników, które mają znacznie ułatwić pracę z urządzeniami mobilnymi. Aplikacje takie mają być rozwiniętymi lub ulepszonymi wersjami systemów zainstalowanych już teraz na iPhone, Blackberry, Palm Pre, czy Androidzie. Ich głównym zadaniem ma być ułatwienie korzystania z sieci za pomocą takich urządzeń jak smartfony. Podobną funkcję mają spełniać mobilne technologie webowe i wigdety, które w rankingu Gartnera zajęły 6 miejsce.

Trzecie miejsce zajęły technologie pozwalające na lokalizację użytkowników. Mają one dać zupełnie nowe możliwości tworzenia sieci społecznościowych. Do swojego działania będą one wykorzystywać GPS i WiFi. Niestety, budzą one też pewne obawy, dotyczące ochrony prywatności.

Na czwartym miejscu uplasował się standard 802.11n, który ma umożliwić efektywniejsze łączenie się z WiFi. Pierwsze testy pokazały, że technologie te mogą umożliwić przesył danych z prędkością ok. 100 Mb/s.

Piątą pozycję zajęły nowe technologie wyświetlania, takie jak active pixel displays i pico projectors.

7 technologią, która według Gartnera ma zmienić korzystanie z urządzeń mobilnych ma być szerokopasmowy dostęp oparty na sieciach komórkowych.

Ostatnią pozycję zajęły technologie komunikacji bezdotykowej bliskiego zasięgu, które mogą m.in. rozwinąć system uiszczania opłat za pomocą telefonów.

Oto cały ranking technologii mobilnych przyszłości: