Sequoia - superkomputer, który pomoże w zarządzaniu bronią nuklearną

Rząd amerykański zamówił w firmie IBM superkomputer Sequoia, który będzie 15 razy szybszy niż współcześnie używany Roadrunner. Urządzenie ma być używane do zarządzania bronią nuklearną.

Sequoia, superkomputer, który ma wejść do użytku w 2012 roku ma mieć wydajność 20 petaflopsów, czyli 20 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, podaje Computerworld . Roadrunner, najszybszy współczesny superkomputer firmy IBM ma prędkość 1,1 petaflopsów.

Architektura Sequoii ma być oparta o IBM Blue Gene/Q. Superkompuer ma być zainstalowany w Narodowym Laboratoruim Lawrence Livemore w Kalifornii. Będzie on zbudowany z 96 serwerów, rozmieszonych na powierzchni większej od kortu tenisowego. Całość będzie obsługiwana przez 1,6 miliona rdzeni i 1,6 petabajtów pamięci ROM.

Głównym zadaniem Sequoii ma być pomoc w zarządzaniu składami broni nuklearnej. Broń taka jest zbudowana nie tylko z materiałów promieniotwórczych, ale także ulęgających korozji. Sequoia ma pomóc naukowcom w przeprowadzaniu symulacji, które pokażą w jakim stanie znajdują się poszczególne jednostki po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Mark Seager, jeden z pracowników laboratorium Lawrence Livemore porównał sytuację bomby do samochodu, który od 30 lat stoi w garażu nieużywany. "Nawet jeśli przez te kilkadziesiąt lat bardzo dbałeś o wóz, to i tak nie możesz być pewien, że teraz ci odpali" - powiedział.

Poza zarządzaniem bronią komputer ma tez służyć badaniom ludzkiego genomu, kosmosu i zmian klimatu. Ponadto będzie mógł znacznie dokładniej przewidywać pogodę.