Brad Pitt i Tom Cruise najwyżej na liście cyberprzestępców

Laboratorium PandaLabs przeprowadziło analizę nazwisk sławnych ludzi, które w 2008 roku były najczęściej wykorzystywane przez przestępców internetowych. Okazuje się, że Brad Pitt i Tom Cruise są najczęściej wykorzystywani przez cyberprzestępców w tworzeniu spamu oraz wiadomości zainfekowanych złośliwym kodem. Wysoko na liście znalazły się również Britney Spears, Angelina Jolie oraz Lindsay Lohan.

Wyniki badania przeprowadzone przez PandaLabs , laboratorium specjalizujące się w analizie i wykrywaniu zagrożeń internetowych, wyraźnie pokazują, iż aktorzy z Hollywood to ulubiona przynęta, którą posługiwali się przestępcy internetowi w 2008 roku. Szczególnie Brad Pitt (12,57 proc.) oraz Tom Cruise (12,14 proc.). Pojawiali się oni w prawie jednej czwartej wszystkich wiadomości wykorzystujących nazwiska gwiazd. Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowały się aktorki: Angelina Jolie (11,62 proc.) i Lindsay Lohan (10,15 proc.). Wysoką pozycję zajęła też Britney Spears (12,01 proc.), co świadczy o jej wielkim powrocie do świata showbiznesu.

-Cyberprzestępcy dokładnie wiedzą jakich informacji najczęściej szukają użytkownicy internetu. Nic więc dziwnego, iż wykorzystują je do rozsyłania niechcianych wiadomości. Mają bowiem nadzieję, że sławne nazwisko zachęci użytkowników do otwarcia wiadomości, aktywacji linka czy uruchomienia załącznika. To znane od lat działania socjotechniczne - wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security. - Użytkownicy, którzy połkną przynętę, niechybnie zainfekują swój komputer złośliwym kodem - dodaje Sobianek.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>