MWC 2009: co nowego zobaczymy w Barcelonie?

Z jednej strony - kryzys i oszczędności. Z drugiej - eksplozja zainteresowania smartfonami i mobilnym internetem wywołana przez iPhone. To właśnie pod znakiem tych dwóch, sprzecznych, trendów przebiegnie tegoroczne święto branży komórkowej - odbywający się w Barcelonie Mobile World Congress (MWC 2009).

Trudno może w to uwierzyć, ale sam MWC jest starszy niż najstarsze sieci komórkowe GSM - po raz pierwszy, kongres odbył się w 1987 roku. Barcelońska impreza to przede wszystkim spotkanie największych gigantów rynku rozwiązań mobilnych. Na MWC zjawiają się producenci komórek, firmy oferujące elementy infrastruktury sieciowej, dostawcy oprogramowania, etc. Co ciekawego pokażą nam w tym roku?

Hasło na 2009 rok to mobilny internet. Prawdziwy mobilny internet - nie namiastki w rodzaju niesławnego WAPu. Prawdziwy, a więc szerokopasmowy. MWC 2009 może stać się areną walki dwóch, konkurencyjnych technologii, które mają ambicje zastąpienia HSPA - chodzi o LTE i WiMAX . Obie obiecują znaczne przyspieszenie prędkości przesyłania danych. Która z nich zyska popularność i trafi do zwykłych komórek "za złotówkę"? Zobaczymy.

Nie wystarczy jednak wbudować w telefon modem zdolny do pobierania danych z olbrzymią prędkością. Trzeba jeszcze stworzyć oprogramowanie i sprzęt, które pozwolą wygodnie korzystać z zasobów sieci na urządzeniu mieszczącym się w kieszeni. To właśnie obiecują producenci smartfonów z systemem Android . W Barcelonie z pewnością zostanie zaprezentowanych wiele, nowych urządzeń korzystających z oprogramowania Google .

Nie powinniśmy za to spodziewać się żadnych, dużych nowości ze świata Windows Mobile. Premiera pierwszych urządzeń z nową wersją systemu (6.5) odbędzie się już po zakończeniu Mobile World Congress 2009 . Nie oczekujmy też rewelacji z logo Apple, BlackBerry/RIM albo Nokii. Ta ostatnia pracuje cały czas nad flagowym modelem N97 , który zeprezentowano już jakiś czas temu. RIM dopiero co wypuściło na rynek oryginalnego, ale niestety niezbyt udanego Storma . Apple natomiast nie ma zwyczaju prezentowania nowych produktów na branżowych targach.

Kryzys może zmusić część klientów do odsunięcia na później decyzji o wymianie telefonu. Tym większe znacznie zyskają aplikacje, które pozwalają zwiększyć możliwości już posiadanych komórek - spodziewajmy się więc poważnego zainteresowania producentów rozwiązaniami w rodzaju App Store . Interesująco zapowiada się premiera Opery Turbo; nowej przeglądarki internetowej, która ma zastąpić znane dotąd edycje Mini i Mobile .

Na tegorocznym MWC zobaczymy też z pewnością wiele, niezbyt oryginalnych komórek. Producenci będą przycinali koszty by zaoferować urządzenia o dobrym stosunku możliwości do ceny. Nie koniecznie najbardziej wymyślne i najnowocześniejsze, ale po prostu - praktyczne i niedrogie.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj nasz raport o Mobile World Congress 2009 .