MWC 2009: Microsoft pokazał Windows Mobile 6.5

Na Mobile World Congress 2009 Microsoft oficjalnie zaprezentował najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych. Windows Mobile 6.5 został zaprezentowany podczas przemówienia szefa Microsoftu, Steve'a Ballmera.

My Phone

My Phone to darmowa usługa pozwalająca na robienie kopii zapasowych przechowywanych na zabezpieczonym serwerze. Kopie zapasowe sa robione automatycznie. Na serwerze można przechowywać kontakty, kalendarz spotkań, wiadomości tekstowe i inne informacje. W razie potrzeby zawsze będzie można w łatwy sposób przywrócić dane z telefonu, w razie jego zgubienia lub wymiany na nowy model. Obecnie usługa My Phone jest w fazie beta, dostępna do testów jedynie na zaproszenie - podaje serwis Cnet .

Czytaj więcej o usłudze My Phone .

Windows Marketplace

Windows Marketplace dla urządzeń mobilnych to ma być centrum wyszukiwania, przeglądania i zakupu mobilnych aplikacji do smartfonów. Będzie zintegrowana z wszystkimi urządzeniami działającymi na Windows Mobile 6.5 . Dzięki niej będzie można bezprzewodowo ściągać aplikacje z sieci lub z komputera podając jedynie Windows Live ID. Usługa Marketplace to reakcja Microsoftu na sukces usługi App Store dla iPhone'ów Apple'a.

Mobilny Internet Explorer

Razem z Windows Mobile 6.5 pojawiła się też nowa odsłona mobilnego Internet Explorera. Mobilna przeglądarka, zbudowana na silniku Internet Explorera 6, wspiera Flash i JavaScript oraz zawiera nowe narzędzia, które ułatwiają nawigację np. skala przybliżania i oddalania strony.

Nowy interfejs

Najbardziej znaczącą różnicą, którą można dostrzec w Windows Mobile 6.5 jest interfejs użytkownika. Został on zaprojektowany tak, by był całkowicie przyjazny dla użytkownika. Bardziej przejrzysta prezentacja najważniejszych informacji oraz ulepszona nawigacja mają w tym pomóc.

Menu Start zawiera teraz większe ikonki, dzięki czemu bez problemu o wiele łatwiej trafisz palcem w ikony. Możesz również przemieszczać ikony na pulpicie według uznania. Z poziomu głównego menu zobaczysz rozmowy nieodebrane, pocztę głosową, nowe wiadomości i nadchodzące spotkania zaznaczone w kalendarzu. Wykorzystane zostały też elementy interfejsu Zune'a.

Pomimo tego, że większość tych funkcji jest dedykowana dla ekranów dotykowych, Microsoft oświadczył, że jest wciąż przywiązany do standardowych urządzeń i oferuje swoim klientom wybór, więc Windows Mobile 6.5 wyjdzie również w edycji Standard.

Dostępność i współpraca

Niestety Microsoft planuje wprowadzić system Windows Mobile 6.5 dopiero w połowie roku 2009. Zmiany z pewnością ułatwią użytkowanie smartfonów, ale są to raczej kosmetyczne korekty, niż duży krok naprzód.

Czytaj więcej o World Mobile Congress 2009

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>