MWC 2009: NVIDIA Tegra, pierwszy MID z obsługą HD

NVIDIA przedstawiła nową platformę (komputer w jednym układzie scalonym) z serii NVIDIA Tegra 600, która umożliwia budowę mobilnych urządzeń internetowych (MID) z obsługą HD i możliwością wielodniowej pracy na zasilaniu bateryjnym w cenie 99 dolarów.

Platforma ta pozwoli producentom OEM na szybkie wprowadzenie na rynek urządzeń, nawet w cenie 99 dolarów, oferujących internetowe treści HD szerokiej rzeszy użytkowników.

Komputer zawarty w jednym układzie scalonym

- Technologie mobilnych urządzeń internetowych rozwinęły się tak, by dostarczać użytkownikom wydajność i łączność na poziomie wymaganym przez dzisiejszy styl życia - powiedział Michael Rayfield, menadżer w dziale rozwiązań mobilnych NVIDIA. - Do dziś klienci mogli jedynie kupić kolejny gadżet z ograniczoną funkcjonalnością lub komputer PC, który nie jest zawsze włączony. Platforma bazująca na Tegra łączy to, co najlepsze z tych dwóch światów.

Co potrafi NVIDIA Tegra?

Mobilne urządzenie internetowe Tegra zapewnia odtwarzanie wideo w rozdzielczości 720p i 1080p, długie działanie na baterii, łączność WiFi i 3G oraz zoptymalizowaną obsługę sprzętową aplikacji Web 2.0, dzięki czemu urządzenia przenośne będą mogły oferować jakość korzystania z Internetu znaną z komputerów PC. Tegra zawiera również kompletny pakiet oprogramowania zawierający system operacyjny Microsoft Windows CE, przeglądarki plików, przeglądarkę internetową o pełnych możliwościach, szkielet programowy do tworzenia interfejsów użytkownika, pakiety BSP i SDK, klienta poczty elektronicznej i inne.

- Nowa generacja inteligentnych, zawsze podłączonych, zorientowanych na usługi urządzeń mobilnych w głównej mierze koncentruje się bogatych doświadczeniach multimedialnych i rozszerzonej funkcjonalności - powiedział Mukund Ghangurde, dyrektor produktów konsumenckich oraz produktów CE w Microsoft Corp. - Cieszymy się, iż współpracujemy z firmą NVIDIA przy opracowaniu zasobów, które pozwolą producentom OEM na szybkie wprowadzenie tych nowych urządzeń na rynek."

Połączenia 3G

Dodatkowo, NVIDIA nawiązała współpracę z ST-Ericsson, aby dodać funkcję połączeń 3G do swojej platformy, zapewniając tym samym łączność bez zakłóceń na całym świecie.

- ST-Ericsson wraz z NVIDIA opracowało implementację systemu Microsoft Windows Embedded CE przy użyciu ST-Ericsson U355 i NVIDIA Tegra, która jest gotowa do wykorzystania - powiedział Jörgen Lantto, szef departamentu technicznego ST-Ericsson.

Google Android na procesorze Tegra

NVIDIA ogłosiła również, że pracowała wspólnie z Google i Open Handset Alliance, w celu przystosowania systemu Android dla procesorów Tegra. Dzięki wsparciu Androida, producenci i operatorzy mogą z łatwością użyć procesorów z serii Tegra jako podstawy do budowania telefonów komórkowych.

- Cieszymy się ze wsparcia firmy NVIDIA dla Android w postaci Tegry i oczekujemy pojawienia się wielu urządzeń bazujących na Androidzie, które dostarczą niezrównaną funkcjonalność użytkownikom - powiedział Andy Rubin, dyrektor platform mobilnych w firmie Google.

NVIDIA udostępni klientom OEM zoptymalizowaną wersję systemu Android w drugiej połowie 2009.

Czytaj więcej o World Mobile Congress 2009

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>