Sony BRAVIA WE5 - najbardziej ekologiczne telewizory w historii

Nowe ?ekotelewizory? BRAVIA serii WE5 posiadają pierwszy na świecie system podświetlenia HCFL z mikrorurkami, zmniejszający zużycie energii o ponad 50 proc. (w porównaniu z podobnym modelem z roku, 2008). Mają też inteligentny sensor obecności wyłączający obraz, którego nikt nie ogląda. Do tego jest jeszcze przełącznik trybu energooszczędnego, który zmniejsza zużycie energii niemal do zera.

Wiosną 2009 roku Sony wprowadzi na rynek linię najbardziej ekologicznych w historii telewizorów LCD BRAVIA. Zużywają one przeciętnie 20 - 30 proc. energii mniej niż ubiegłoroczne modele BRAVIA. Oznacza to niższe rachunki za prąd bez pogorszenia jakości obrazu Full HD.

Podświetlenie HCFL z mikrorurkami

Wśród nowych, przyjaznych dla środowiska telewizorów LCD BRAVIA na czoło wysuwa się innowacyjna, intrygująca wyglądem seria WE5. Wyznacza ona nowe standardy energooszczędności: dzięki szeregowi rozwiązań zużycie energii w porównaniu z poprzednim modelem spadło o ponad 50 proc.

Nowe telewizory BRAVIA WE5, dostępne w wersji z ekranem 40 i 46 cali, należą do grupy najbardziej energooszczędnych telewizorów HD na rynku.

Kluczem jest nowy system podświetlenia HCFL (Hot Cathode Fluorescent Lamp - świetlówka z gorącą katodą) z mikrorurkami. Poprawia on sprawność energetyczną bez pogorszenia bardzo wysokiej jakości obrazu.

Przełomowy "Energy Saving Switch"

W serii WE5 po raz pierwszy zastosowano różnego rodzaju energooszczędne rozwiązania. Należy do nich "Energy Saving Switch" - inteligentny czujnik obecności, który reaguje na ruchy osoby siedzącej przed ekranem. Kiedy widz wyjdzie z pokoju - aby otworzyć drzwi lub na czas reklam - czujnik włącza energooszczędny tryb wyłączenia obrazu, pozostawiając dźwięk. Gdy tylko widz wróci do pokoju, obraz pojawia się z powrotem. Jeśli jednak w pokoju nie zostanie wykryty żaden ruch, bo na przykład widz zasnął przed ekranem, po 30 minutach urządzenie automatycznie przełączy się w tryb czuwania.

Przełącznik trybu energooszczędnego

Kolejną nowością w rodzinie telewizorów BRAVIA jest przełącznik trybu energooszczędnego, który dodatkowo zmniejsza koszty energii. Inne telewizory pobierają zazwyczaj niewielką ilość prądu nie tylko w trybie czuwania, ale nawet po wyłączeniu. Zmiana położenia dogodnie umieszczonego przełącznika na telewizorze WE5 powoduje jego całkowite wyłączenie. Włączenie natychmiast przywraca poprzedni stan odbiornika. Rozwiązanie to stanowi wygodniejszą alternatywę dla wyłączania nieużywanego telewizora z kontaktu.

Sony BRAVIA Engine 3 i Motionflow 100Hz

Seria WE5 to nie tylko ekologia, lecz również znakomity obraz filmów, programów publicystycznych i gier. Panel LCD Full HD 1080p idzie w parze z nową technologią Sony BRAVIA Engine 3, która oczyszcza, filtruje i optymalizuje obraz, osłabia w nim szumy oraz zwiększa kontrast i zakres barw. Technologia Motionflow 100Hz z systemem osłabiania rozmycia obrazu podwaja liczbę wyświetlanych klatek, przez co zwiększa płynność i ostrość obrazu przy oglądaniu sportu albo kina akcji.

Czujnik natężenia oświetlenia

Większość modeli BRAVIA na rok 2009 jest wyposażona w czujnik natężenia oświetlenia. Automatycznie dostosowuje on jasność podświetlenia do jasności w pomieszczeniu i w ten sposób zmniejsza zużycie energii przez panel LCD. Uzupełnienie czujnika stanowi tryb oszczędzania energii, w którym jasność podświetlenia zmniejsza się do poziomu zapewniającego komfort oglądania w ciemnym pomieszczeniu.

Wygaszacz ekranu

Tryb "screen saver" działa jak wygaszacz ekranu w komputerze: wygasza obraz przy braku aktywności użytkownika przez określony czas. Dodatkowo można skorzystać z wyłącznika czasowego, który pozwoli zaoszczędzić energię osobom ze skłonnością do zasypiania przed ekranem.

Tryb zarządzania zasilaniem komputera automatycznie przełączy urządzenie w tryb czuwania po 30-sekundowej przerwie w odbiorze sygnału z podłączonego komputera. Możliwość ta przyda się graczowi, który podłączył telewizor do komputera, aby widzieć obraz gry na dużym ekranie i chce zrobić sobie kilkuminutową przerwę bez wyłączania całego sprzętu.

"EU Flower"

Imponująca oszczędność energii bez pogorszenia jakości obrazu HD jest cechą charakterystyczną całej gamy odbiorników BRAVIA na rok 2009. Większość modeli posiada ekologiczne oznaczenie "EU Flower" wprowadzone przez Komisję Europejską dla wyróżnienia produktów bardziej przyjaznych dla środowiska, spełniających surowe kryteria dotyczące ekologii i wydajności.

- Sony pozostaje w czołówce firm, które dążą do ograniczenia wpływu telewizorów i innych produktów elektronicznych na środowisko naturalne - mówi Hiroshi Sakamoto, wiceprezes TV Marketing Europe. - Seria WE5 to dowód, że tegoroczna gama produktów BRAVIA nie ogranicza się do jeszcze lepszego wzornictwa i parametrów. Wyraźnie pokazuje ona nasze dążenie do ograniczenia wpływu domowej rozrywki na środowisko naturalne.

1 W strefach dostępności sygnałów zgodnych z DVB-T / DVB-C

2 Dla obsługiwanych operatorów

Kiedy?

Serie V5500, S5500 i W5500 będą dostępne w marcu. Natomiast serie WE5 i E5500 / E5300 - w kwietniu.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>