Android w netbookach Asusa?

Android rozprzestrzenia się coraz bardziej. Firma Asus poinformowała o pracach inżynierskich, których owocem mają być netbooki pracujące na systemie operacyjnym Android. Czy już niedługo zobaczymy pierwsze komputery z systemem OS-em Google?

Samson Hu z Asusa poinformował serwis Bloomberg.com o tym, że już trwają prace nad stworzeniem netbooka z serii Eee PC, który zamiast Windowsa XP będzie miał zainstalowany system operacyjny Google Android . Co prawda ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale informacje te dają nadzieję na to, że miłośnicy małych laptopów będą wreszcie mieli możliwość wyboru systemu operacyjnego, na jakim chcą pracować. Wstępne testy pokazały, że Android dobrze sobie radzi z energooszczędnymi, małymi procesorami montowanymi w Eee. Były już nawet pierwsze próby zainstalowania Androida na Eee . Poza tym system ten jest bardzo intuicyjny o czym mogli przekonać się użytkownicy G1 .

Czytaj test T-Mobile G1

Kiedy możemy się spodziewać pierwszych urządzeń? Jakub Wardzała z Asus Polska nie podaje konkretnych terminów. "Wprowadzenie urządzenia na Androidzie jest jednym z wielu projektów nad którymi firma pracuje. Natomiast decyzja czy i kiedy takie urządzenie miałoby wejść na rynek nie została jeszcze podjęta" - mówi Wardzała. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo jednak, że jeśli netbooki z tym opensource'owym systemem w ogóle się pojawią, to będzie to raczej koniec tego roku.

Deklaracje Asusa o ewentualnym zróżnicowaniu modeli EeePC na te z zainstalowanym systemem Microsoftu i pracujące na Androidzie mogą mimo wszystko dziwić. Całkiem niedawno Asus zapowiedział, że ograniczy liczbę modeli swojego netbooka , aby zredukować koszty produkcji i uczynić markę Eee bardziej jednolitą. Wprowadzenie laptopów z Androidem może zaś oznaczać konieczność zbudowania nowych modeli, które będą z OS-em współgrać.

Śledź temat na bieżąco: raport T-Mobile G1 z Androidem