Nie wszystko znajdziesz w wyszukiwarce Google

Utarło się powiedzenie, że jeśli czegoś nie można znaleźć za pomocą wyszukiwarki Google, to takie coś nie istnieje. Jednak przyglądając się dokładniej najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie trudno zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Wśród wielu użytkowników Internetu panuje przekonanie, że wyszukiwarka Google indeksuje wszystko, co znajduje się w sieci. Jednak Google nie jest tak idealne, jak mogłoby się wydawać - podaje serwis PC World .

Nagrania dźwiękowe

Jeśli umieścisz w sieci nagrany wcześniej plik dźwiękowy i nie opiszesz go przynajmniej jednym słowem kluczowym, możesz mieć poważne problemy z jego odnalezieniem.

Zdjęcia i filmy

Jeśli umieścisz w Internecie dowolne zdjęcie zawierające odpowiednie tagi, to Google bez problemu je odnajdzie. Jeśli jednak zdjęcie nie będzie posiadać nawet jednego słowa kluczowego, to odnalezienie go może być dużym problemem. Na szczęście Google już pracuje nad systemem rozpoznawania obrazów. Na razie będzie ono umożliwiało rozpoznawanie tylko twarzy. Ten sam problem występuje w plikach wideo, zamieszczanych w sieci.

Skany dokumentów

Także tutaj brak dodania chociaż jednego słowa kluczowego sprawi, że zeskanowany dokument będzie niewidzialny dla Google'a.

Ogólnodostępne bazy danych

Google ma też poważne problemy z odnalezieniem informacji przydatnych w życiu codziennym znajdujących się w prywatnej bazie danych. Kłopot może stanowić np. wyszukiwanie informacji na temat konkretnej aukcji internetowej.

Z powyższych przykładów jasno wynika, że wyszukiwarka Google ma kilka niedoskonałości. Pozytywną informacją jest jednak to, że Google pracuje nad rozwiązaniem tych problemów. Efektem tego mają być narzędzia, które w jeszcze bardziej doskonały sposób będą indeksować treści znajdujące się w sieci.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>