Microsoft: Nowa technologia lokalizacji

Okazuje się, że już nie będziemy musieli używać tylko technologii GPS i GSM w celu lokalizacji i orientacji w przestrzeni. Microsoft zaprezentował funkcję orientowania się w przestrzeni na telefonie zupełnie bez wykorzystania powyższych technologii. Urządzenie mobilne dzięki wbudowanej kamerze rozpoznaje swoje otoczenie bazując na zapisanych ujęciach.

Dodawanie dodatkowych danych do obrazu wideo to technika znana jako "powiększenie rzeczywistości". Oprogramowanie zaprezentowane zostało na małym przenośnym komputerze, który analizował ujęcia z kamery i porównywał do zdjęć przechowywanych w bazie danych. Po rozpoznaniu, nakładał automatycznie dodatkowe informacje na obraz - podaje serwis Technology Review .

Michael Cohen z Microsoft Research mówi, że to podejście może nadać zupełnie nowy wymiar korzystania z urządzeń mobilnych takich jak smartfony

- Obraz staje się twoimi wrotami do informacji - mówi Michael Cohen z Microsoft Research.

Jak to działa?

W czym się ta technologia przyda przeciętnemu użytkownikowi? Załóżmy, że wracając z pracy jesteśmy głodni i chcemy coś zjeść. Przypadkowo trafiamy po drodze na restaurację, ale nie wiemy, czy jedzenie tam serwowane jest smaczne. Nowa technologia Microsoftu pozwoli nam szybko rozpoznać mijaną restaurację oraz automatyczne ściągnąć z internetu opinie użytkowników o niej i aktualne menu

Ta technologia może się np. przydać się też robotnikom pracującym przy zakopanych rurach lub elektrykom modyfikującym instalacje elektryczne. Dzięki programowi Microsoftu, który nałoży na ulicę albo ścianę rysunek rozkładu rur lub przewodów, będzie je można widzieć bez rozkuwania.

Nowa technologia Microsoftu została zaprezentowana na konferencji TechFest.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>