Fujitsu Siemens Esprimo 7935: Komputer, który pobiera zero watów

Fujitsu Siemens planuje w połowie tego roku wypuścić na rynek komputer dla firm, który w ogóle nie pobiera energii, podczas gdy jest wyłączony.

Obecnie komputery pobierają małą ilość energii (od 1 do 4 watów), nawet gdy są wyłączone. Żeby nie tracić tej energii, jedynym sposobem jest wyłączanie specjalnej listwy - podaje serwis PC World .

- Model Esprimo 7935 zawiera system, który sprawia, że PC nie pobiera ani jednego wata energii i to bez wyciągania wtyczki - powiedział Lothar Lechtenberg z Fujitsu Siemens.

Nocny problem z funkcją zero watów

Dla firm korzystających z wielu komputerów oznacza to duże oszczędności. Ale jest też mały problem. Wiele firm dokonuje w nocy aktualizacji oprogramowania, a odłączenie komputerów to uniemożliwi. Fujitsu Siemens podobno rozwiązało jednak ten problem, pozwalając komputerom być w trybie czuwania, konsumując niewielką ilość energii podczas zdefiniowanego wcześniej okienka czasowego, podczas którego dokonują się aktualizacje. Kiedy nadejdzie określona godzina, komputer automatycznie powraca do trybu "zero watów".

Komputer Esprimo 7935 spełnia amerykańską normę Energy Star 5.0, która wejdzie w życie w połowie tego roku.

Cena PC będzie prawdopodobnie oscylować pomiędzy 600 - 700 Euro.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>