Specjaliści IT pracują miesiąc w roku za darmo

Firma TUC przeprowadziła badania, których wynika, że ponad 1/3 pracowników w branży IT wyrabia rocznie ponad miesiąc nadgodzin, za które nie dostają zapłaty.

Badania firmy TUC wskazują, że 33,8 procenta pracowników branży IT zmuszonych jest do przepracowywania darmowych godzin nadliczbowych. Średnio na każdego zatrudnionego wyrabiającego nadgodziny przypada ok. 5 godzin i 48 minut dodatkowej pracy na tydzień.

W czasie nasilającego się kryzysu finansowego takie działania stają się dzisiaj normą.

- Ludzie pracują dużo tylko po to, by nie stracić pracy jaką mają - twierdzi Brendan Barber, przedstawiciel firmy TUC.

Ale branża IT nie ma najgorzej. Średnia ilość nieopłacanych godzin nadliczbowych w innych sektorach gospodarki wynosi aż 7 godzin i 6 minut tygodniowo.

Co ciekawe, tydzień temu czytelnicy serwisu Slashdot (strony - legendy, okupowanej przez zatwardziałych komputerowców) w online'owej ankiecie stwierdzili, że informatycy pracują jedynie 4h dziennie . Zaledwie 17% zadeklarowało, że pracują ponad 8 godzin. Jak to się ma do po badania firmy TUC? Czy anonimowa sonda jest bardziej wiarygodna od badań specjalistycznej firmy? Jest tylko jeden absolutnie pewny sposób aby to sprawdzić: zostać informatykiem i poczuć na własnej skórze.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>