Technologiczne Eldorado. Zabawki dla dużych dzieci | wideo
Arnold Schwarzenegger przyjechał jako gubernator Kalifornii, promować amerykański stan, który jest technologicznym zagłębiem w USA. Razem z nim na CeBIT przyjechało 50 największych firm technologicznych z Kalifornii.
Gubernator na początku przemowy podziękował szczególnie serdecznie niemieckiej kanclerz Angeli Markel, która jest gospodarzem targów w Hannowerze. Była też chwila nostalgii, gdy wspomniał o swojej młodości i okresie kiedy przebywał w Niemczech. Nie brakowało mu również poczucia humoru, które umiejętnie wplatał w swoją przemowę. Komplementował też same targi CeBIT.
- Nigdy nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałem, że wrócę do Niemiec jako gubernator wielkiego stanu Kalifornia, przewodząc delegacji ponad 50 największych technologicznych firm na tej niezwykłej międzynarodowej konferencji.
Schwarzenegger wspomniał też o kryzysie. Powiedział, że mylą się ci, którzy uważają, że obecnie jest najgorszy czas na targi technologiczne.
- To najlepszy czas na te targi, ponieważ w czasach kryzysu możemy zareagować na dwa sposoby. Albo zrezygnujemy z działania i będziemy narzekać na klęskę, albo wstaniemy, rzucimy wyzwanie sobie oraz wszystkim wokół nas i zaczniemy pracować jeszcze ciężej. Możemy wykorzystać kryzys jako możliwość by zabłysnąć, prześcignąć konkurencję, która być może wybrała łatwiejszą drogę. Tak zachowują się zwycięzcy. Przegrani narzekają, a zwycięzcy idą zdecydowanie do przodu - powiedział gubernator Kalifornii.
Schwarzenegger uznał targi CeBIT za dobry sposób naprawiania gospodarki.
- CeBIT rozkręca interesy, pomaga pozyskiwać nowych klientów, nakręca ekonomię znajdując nowych klientów na całym świecie, ponieważ w dzisiejszej gospodarce to cały świat jest rynkiem - stwierdził z entuzjazmem.
Wychwalał też Kalifornię. Podkreślił, że to właśnie tam powstały nowoczesne komputery oraz narodziła się biotechnologia.
- Ponad 30 lat temu dwóch ludzi, pewien spekulant oraz profesor z uniwersytetu w Kalifornii razem zapoczątkowali przemysł biotechnologiczny, pijąc piwo w jednym z barów w San Francisco.
Schwarzenegger pozwolił sobie tutaj na mały żarcik, sugerując iż musiało to być niemieckie piwo.
Podkreślił, że Kalifornia ma największe uniwersytety i najbardziej zaawansowane laboratoria, które pracują nad nowymi odkryciami w technologiach. W tej chwili Kalifornia inwestuje np. miliardy w badania nad komórkami macierzystymi.
Schwarzenegger ostrzegł, że nie należy tych dni, podczas których odbywają się targi lekceważyć.
- Żyjemy w epoce, w której technologie są wszędzie wokół nas i napędzają wszystkie nasze działania. I to jest coś więcej niż telewizory plazmowe czy bezprzewodowy internet - wyznał odtwórca roli kultowego terminatora.
Jako przykład gubernator Kalifornii podał ochronę zdrowia i lekarzy, którzy dzięki telemedycynie mogą badać oddalonych o 100 mil pacjentów.
- Wszyscy jesteście pionierami w przesuwaniu nieskończonych granic ludzkich możliwości- zwrócił się do publiczności Schwarzenegger.
Schwarzenegger podkreślił też, że technologia pomaga nam tworzyć bardziej przyjazne środowisku samochody, korzystać z alternatywnych źródeł energii oraz pozwala walczyć ze zmianami klimatycznymi.
- Wszyscy wiecie jak bardzo zależy mi na walce z globalnym ociepleniem. Nowe technologie prowadzą do wykorzystania tańszych form energii odnawialnej. Wszystkie te ulepszenia tworzą miliony miejsc pracy i pozwalają zaoszczędzić zarówno firmom, jak i konsumentom wielkie pieniądze. - Tylko w moim stanie, przez ostatnie 35 lat, innowacje w dziedzinie wydajności energetycznej pozwoliły zaoszczędzić mieszkańcom Kalifornii ponad 50 miliardów dolarów - dodał z przekonaniem gubernator Kalifornii.
A wszystko to dzięki technologiom, przekonywał Schwarzenegger podnosząc znaczenie targów CeBIT.
- To dlatego te targi, gdzie najtęższe umysły mogą się spotkać i podzielić pomysłami, są tak istotne - przekonywał gubernator. - W każdej chwili możemy stworzyć coś wielkiego, co zrewolucjonizuje nasz sposób życia - zakończył swoją przemowę Schwarzenegger.
Na koniec powiedział jeszcze parę zdań po niemiecku, w swoim ojczystym języku.