CeBIT 2009: Arnold Schwarzenegger wygłosił mowę popierającą rozwój technologii

Gubernator Kalifornii, Arnold Schwarzenegger, słynny odtwórca filmowego terminatora, wygłosił przemowę na otwarcie targów CeBIT 2009 w niemieckim Hannowerze.

Technologiczne Eldorado. Zabawki dla dużych dzieci | wideo

Arnold Schwarzenegger przyjechał jako gubernator Kalifornii, promować amerykański stan, który jest technologicznym zagłębiem w USA. Razem z nim na CeBIT przyjechało 50 największych firm technologicznych z Kalifornii.

Powrót do korzeni

Gubernator na początku przemowy podziękował szczególnie serdecznie niemieckiej kanclerz Angeli Markel, która jest gospodarzem targów w Hannowerze. Była też chwila nostalgii, gdy wspomniał o swojej młodości i okresie kiedy przebywał w Niemczech. Nie brakowało mu również poczucia humoru, które umiejętnie wplatał w swoją przemowę. Komplementował też same targi CeBIT.

- Nigdy nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałem, że wrócę do Niemiec jako gubernator wielkiego stanu Kalifornia, przewodząc delegacji ponad 50 największych technologicznych firm na tej niezwykłej międzynarodowej konferencji.

Kryzys to najlepszy czas na technologie

Schwarzenegger wspomniał też o kryzysie. Powiedział, że mylą się ci, którzy uważają, że obecnie jest najgorszy czas na targi technologiczne.

- To najlepszy czas na te targi, ponieważ w czasach kryzysu możemy zareagować na dwa sposoby. Albo zrezygnujemy z działania i będziemy narzekać na klęskę, albo wstaniemy, rzucimy wyzwanie sobie oraz wszystkim wokół nas i zaczniemy pracować jeszcze ciężej. Możemy wykorzystać kryzys jako możliwość by zabłysnąć, prześcignąć konkurencję, która być może wybrała łatwiejszą drogę. Tak zachowują się zwycięzcy. Przegrani narzekają, a zwycięzcy idą zdecydowanie do przodu - powiedział gubernator Kalifornii.

Schwarzenegger uznał targi CeBIT za dobry sposób naprawiania gospodarki.

- CeBIT rozkręca interesy, pomaga pozyskiwać nowych klientów, nakręca ekonomię znajdując nowych klientów na całym świecie, ponieważ w dzisiejszej gospodarce to cały świat jest rynkiem - stwierdził z entuzjazmem.

Kalifornia - światowa potęga

Wychwalał też Kalifornię. Podkreślił, że to właśnie tam powstały nowoczesne komputery oraz narodziła się biotechnologia.

- Ponad 30 lat temu dwóch ludzi, pewien spekulant oraz profesor z uniwersytetu w Kalifornii razem zapoczątkowali przemysł biotechnologiczny, pijąc piwo w jednym z barów w San Francisco.

Schwarzenegger pozwolił sobie tutaj na mały żarcik, sugerując iż musiało to być niemieckie piwo.

Podkreślił, że Kalifornia ma największe uniwersytety i najbardziej zaawansowane laboratoria, które pracują nad nowymi odkryciami w technologiach. W tej chwili Kalifornia inwestuje np. miliardy w badania nad komórkami macierzystymi.

Technologie to siła napędzająca dzisiejszy świat

Schwarzenegger ostrzegł, że nie należy tych dni, podczas których odbywają się targi lekceważyć.

- Żyjemy w epoce, w której technologie są wszędzie wokół nas i napędzają wszystkie nasze działania. I to jest coś więcej niż telewizory plazmowe czy bezprzewodowy internet - wyznał odtwórca roli kultowego terminatora.

Jako przykład gubernator Kalifornii podał ochronę zdrowia i lekarzy, którzy dzięki telemedycynie mogą badać oddalonych o 100 mil pacjentów.

- Wszyscy jesteście pionierami w przesuwaniu nieskończonych granic ludzkich możliwości- zwrócił się do publiczności Schwarzenegger.

Walka z globalnym ociepleniem

Schwarzenegger podkreślił też, że technologia pomaga nam tworzyć bardziej przyjazne środowisku samochody, korzystać z alternatywnych źródeł energii oraz pozwala walczyć ze zmianami klimatycznymi.

- Wszyscy wiecie jak bardzo zależy mi na walce z globalnym ociepleniem. Nowe technologie prowadzą do wykorzystania tańszych form energii odnawialnej. Wszystkie te ulepszenia tworzą miliony miejsc pracy i pozwalają zaoszczędzić zarówno firmom, jak i konsumentom wielkie pieniądze. - Tylko w moim stanie, przez ostatnie 35 lat, innowacje w dziedzinie wydajności energetycznej pozwoliły zaoszczędzić mieszkańcom Kalifornii ponad 50 miliardów dolarów - dodał z przekonaniem gubernator Kalifornii.

Schwarzenegger podnosi znaczenie targów CeBIT

A wszystko to dzięki technologiom, przekonywał Schwarzenegger podnosząc znaczenie targów CeBIT.

- To dlatego te targi, gdzie najtęższe umysły mogą się spotkać i podzielić pomysłami, są tak istotne - przekonywał gubernator. - W każdej chwili możemy stworzyć coś wielkiego, co zrewolucjonizuje nasz sposób życia - zakończył swoją przemowę Schwarzenegger.

Na koniec powiedział jeszcze parę zdań po niemiecku, w swoim ojczystym języku.

Czytaj więcej o targach CeBIT 2009

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>