CeBIT 2009: rzeczywistość rozszerzona dla urządzeń przenośnych

Przenośna rzeczywistość rozszerzona: budynkowi wyświetlonemu na ekranie towarzyszy historyczne zdjęcie przesłane do smartfonu. Po ukazaniu się multimedialnego przewodnika Wikitude dla platformy Android przyszła pora na podróże w czasie. Podczas targów CeBIT naukowcy z Instytutu Graficznego Przetwarzania Danych (IGD) należącego do Instytutu Fraunhofera zademonstrowali bowiem koncepcję przenośnej rzeczywistości rozszerzonej (mobile augumented reality).

Aplikacja stworzona z myślą o użytkownikach ultraprzenośnych komputerów i iPhone'ów analizuje wygląd obiektu architektonicznego, który znajduje się w polu widzenia obiektywu smartfonu lub UMPC, pobiera za pośrednictwem Internetu rycinę budynku i wyświetla na ekranie urządzenia archiwalny obraz. Dzięki temu turysta może porównać współczesny i dawny wygląd fotografowanego obiektu.

Możliwości mobilnej rzeczywistości rozszerzonej demonstrowane są podczas CeBIT-u we współpracy z berlińską firmą Tourism Media Production . Powodem współpracy, dzięki której będzie możliwa swego rodzaju podróż w czasie, jest zbliżająca się 20. rocznica zburzenia muru berlińskiego.

Rzeczywistość rozszerzoną autorstwa naukowców z Instytutu Fraunhofera przeznaczono dla wizualnej orientacji w czasie i jest ona częścią europejskiego projektu badawczego iTacitus . Ma ona pomóc w zarządzaniu i organizowaniu kontekstowej informacji historycznej.

Terminu rzeczywistości rozszerzonej oczywiście nie należy mylić z pojęciami zdefiniowanymi przed 40 laty przez Douglasa Engelbarta.

Czytaj więcej o targach CeBIT 2009