CeBIT 2009: Procesor Intel Atom do samochodów i telefonów internetowych

Firma Intel Corporation ogłosiła, że w celu zdobycia kolejnych segmentów rynku dodaje cztery nowe, unikatowe wersje procesorów Intel Atom i dwa nowe kontrolery systemowe do swojej linii produktów biznesowych. Nowe produkty z serii Intel Atom Z5xx oferują opcje temperaturowe klasy przemysłowej, a także różne rozmiary obudowy lepiej przystosowane do samochodowych urządzeń informacyjno-rozrywkowych, telefonów multimedialnych, ekotechnologii oraz innych zastosowań przemysłowych.

Ekspansja Intela na kilku nowych segmentach rynku jest w dużej mierze zasługą energooszczędnych procesorów Atom, które wprowadziły popularną architekturę IA do systemów osadzonych, takich jak samochodowe urządzenia informacyjno-rozrywkowe (IVI), rozwiązania automatyki przemysłowej oraz telefony multimedialne. Ponadto produkty te zmieniają oblicze rynku dzięki postępom w zintegrowanej grafice 2D i 3D, akceleracji wideo oraz obsłudze wielu systemów operacyjnych, w tym kilku wersji Windows i Linux.

Intel Atom

Intel Atom to najmniejszy procesor Intela, z najmniejszymi na świecie i najbardziej energooszczędnymi tranzystorami. Intelowski dział systemów osadzonych, który liczy sobie już 30 lat, skupia się na maszynach i urządzeniach, które oferują funkcje obliczeniowe i internetowe, ale nie są tradycyjnymi komputerami biurkowymi, laptopami ani serwerami.

- Intel jest dobrze znany z innowacji, więc cieszymy się, że wprowadza nowe, energooszczędne procesory Intel Atom przeznaczone do systemów samochodowych. Procesory Intel Atom i platforma programowa Microsoft Auto przybliżą nową erę zaawansowanych rozwiązań samochodowych - powiedział Greg Baribault dyrektor ds. zarządzania produktami w dziale Automotive Business Unit firmy Microsoft.

Intel Atom Z5xx do aut i komunikatorów

Seria procesorów Intel Atom Z5xx przeznaczona jest nie tylko do systemów samochodowych, ale również do nowej kategorii internetowych urządzeń komunikacyjnych, które Intel nazywa telefonami multimedialnymi. Rozmiar obudowy i pobór mocy procesorów z serii Intel Atom Z5xx sprawia, że nadają się one idealnie do telefonów multimedialnych, które zapewniają usługi komunikacyjne oparte na protokole IP oraz łatwy dostęp do aplikacji, takich jak e-mail, wiadomości tekstowe, informacje o pogodzie, YouTube, horoskopy i cyfrowe albumy fotograficzne.

Aby przyspieszyć rozwój tej kategorii urządzeń, Intel przedstawił dziś platformę referencyjną telefonu multimedialnego, która ma ułatwić wprowadzanie nowych urządzeń na rynek. Platforma referencyjna obejmuje schematy oraz zweryfikowane stosy oprogramowania.

Nowe produkty będą dostępne w drugim kwartale tego roku.

Czytaj więcej o targach CeBIT 2009

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl >>