Windows Marketplace for Mobile - AppStore dla Windows Mobile 6.5

Microsoft ujawnił szczegółowe informacje nt. swojego sklepu z aplikacjami przeznaczonego dla komórek z Windows Mobile 6.5. W Windows Marketplace for Mobile nie znajdziemy zbyt wiele darmowych programów.

Windows Marketplace for Mobile będzie działał na zasadach zbliżonych do tych, które obowiązują w Apple AppStore , Android Market i RIM App World (dla komórek BlackBerry). Podobnie jak we wspominanych sklepach z programami, operator (Microsoft) zatrzyma 30% z pieniędzy, które wydadzą użytkownicy komórek. Pozostałe 70% trafi do twórców aplikacji.

Ci ostatni będą musieli płacić za umieszczanie swoich programów w Windows Marketplace for Mobile. Podstawowa, roczna opłata (99 dolarów) pozwoli na opublikowanie maksymalnie pięciu pozycji. Za każdą kolejną trzeba będzie dopłacić 99 dolarów. Ten próg może spowodować znaczne, w porównaniu z Apple'owskim AppStore, ograniczenie liczby bezpłatnych aplikacji. Z opłat zwolnieni zostaną jedynie studenci, w ramach programu Dreamspark.

Podobnie jak w przypadku sklepów Apple, Google i RIM, programy będą podlegały ocenie i akceptacji przez obsługę Marketplace, zanim zostaną udostępnione użytkownikom. Microsoft obiecuje jednak przekazywać programistom szczegółowe informacje nt. ewentualnych zastrzeżeń, również w trakcie tego procesu (a nie tylko post factum).

Windows Marketplace for Mobile ruszy wraz z premierą Windows Mobile 6.5 . Na początku, będzie dostępny w 29 krajach (nie wiadomo, czy znajdzie się wśród nich również Polska).