Firmy w zagrożeniu - jak zapewnić bezpieczeństwo danych w firmach?

Nowe badania przeprowadzone przez firmę IDC na temat rynku bezpieczeństwa urządzeń mobilnych i bezprzewodowego transferu danych pokazują, że firmy są świadome wszechobecnych zagrożeń, ale mają jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii.

Według analityków z IDC, aż 44 proc. firm spotkało się z atakami bezpieczeństwa na swoje urządzenia mobilne, a 56 proc. spośród pracowników tych przedsiębiorstw zgubiło co najmniej jedno takie urządzenie. Tylko 59 proc. ankietowanych korzysta z szyfrowania w celu zabezpieczenia swoich danych na dyskach twardych lub innych nośnikach, a w 52 proc. przedsiębiorstw szyfruje się e-maile.

Obowiązek szyfrowania to podstawa

- Najważniejszą zasadą jest wprowadzenie obowiązku szyfrowania dla wszystkich urządzeń i nośników, z których korzystają pracownicy. Wśród pozostałych wymogów bezpieczeństwa firmy jest oczywiście stosowanie bezpiecznych haseł - powiedział Markus Bernhammer, wicedyrektor Utimaco Safeware AG na Europę Środkową i Wschodnią. - Skuteczna ochrona wymaga również wglądu w wymianę plików na punktach końcowych i pełnej informacji o tym, gdzie i do kogo transferowane są informacje wymagające ochrony. Tylko wtedy firmy mogą mieć bezpieczny dostęp do swoich poufnych danych z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie.

Utimaco SafeGuard Enterprise

Jednym z takich rozwiązań jest oprogramowanie Utimaco SafeGuard Enterprise, które zabezpiecza dane na komputerach, urządzeniach mobilnych oraz nośnikach. Jest to pierwsze oprogramowanie, które łączy w jednym zestawie zaawansowane szyfrowanie z ochroną przed wyciekiem danych. Co więcej, może być wykorzystany do zaszyfrowania dysków lokalnych, jak i serwerów sieciowych na poziomie plików oraz folderów, którym przydziela się indywidualne prawa dostępu. SafeGuard Enterprise nie tylko chroni dane silnymi algorytmami kryptograficznymi, ale również nie pozwala na wyniesienie ich z firmy na jakimkolwiek nośniku.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl