Darmowy internet nie dla Warszawy

W stolicy nie będzie bezpłatnego Internetu, który miasto obiecało mieszkańcom. Ratusz w ostatniej chwili wycofał się ze startu w przetargu na wolną częstotliwość.

Darmowy dostęp do internetu miał pojawić się w Warszawie już za 6 miesięcy. Miasto musiało jedynie wystartować w przetargu na częstotliwość, organizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Stolica zrezygnowała jednak z darmowego internetu - podaje Życie Warszawy.

Zobacz więcej w temacie Darmowy internet

Nikt nie chce zapłacić?

- Rzeczywiście, nie startujemy w przetargu - potwierdził Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza. - Zrezygnowaliśmy, bo koszt budowy sieci to 30 milionów zł. Te pieniądze były zarezerwowane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, jednak musieliśmy wprowadzić do niego oszczędności - dodaje rzecznik.

Według słów rzecznika miasto nie jest w stanie samo wyłożyć tak dużej kwoty, więc zaproponowało dzielnicom przyłączenie się do inwestycji. Niestety inne dzielnice nie chcą współfinansować inwestycji. Zainteresowany był tylko Żoliborz.

Koniec darmowego internetu?

Co więcej może się okazać, że szansa socjalnego internetu zostanie bezpowrotnie stracona. Jeśli w najbliższym przetargu wolna częstotliwość zostanie przydzielona komercyjnej firmie, to zamiast bezpłatnego internetu pojawi się kolejny płatny dostawca.

Bemowo ma już darmowy internet

Na miejski darmowy internet nie czekało Bemowo. Pierwsze nadajniki pojawiły się już półtora roku temu. Obecnie funkcjonuje 5 nadajników. Są to: ratusz przy Powstańców Śląskich 70, Bemowskie Centrum Kultury art.bem przy Górczewskiej 201, Amfiteatr Bemowo, blok przy ul. Dębickiej 29 oraz Gimnazjum nr 82 przy ul. Czumy.

Przynajmniej 512 kb/s

Mieszkańcy Bemowa mogą za darmo przeglądać strony internetowe, wysyłać pocztę elektroniczną i korzystać z komunikatorów z szybkością przynajmniej 512 kbit/s. Zablokowano jednak możliwość korzystania z programów p2p.

Konieczna rejestracja

Jedynym ograniczeniem korzystania z sieci jest konieczność rejestracji użytkownika. W tym celu trzeba udać się do ratusza na Bemowie, wypełnić oświadczenie i podpisać regulamin. Każda osoba, która się zgłosi (nie musi być zameldowana na Bemowie) od razu otrzyma swój login i hasło, które pozwolą na serfowanie w sieci BemowoNET. Obecnie trwają prace nad możliwością rejestracji przez internet.

Wielkie plany na Bemowie

Władze dzielnicy planują już montaż nawet 200 nadajników na 44 lokalizacjach. Docelowo internet ma działać w całej dzielnicy.

- Do końca tygodnia w zasięgu sieci będzie Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczewska - mówi Jarosław Dąbrowski, burmistrz Bemowa. - Dostęp do Internetu będzie miało kilkadziesiąt tysięcy osób. W ciągu kolejnych tygodni internet będą mieli mieszkańcy spółdzielni Wola.

Na razie 600 użytkowników sieci

Sieci na Bemowie używa obecnie ok. 600 osób. Jak na razie to niewiele, ale burmistrz Bemowa planuje już kampanię informacyjną.

- Będziemy zachęcali do kupienia anten, szczególnie zbiorczych, żeby sygnał docierał dalej i lepiej - tłumaczy Dąbrowski. - Nasz Internet będzie też szybszy od tego, jaki planowało miasto. Osiągniemy transfer do 1 megabita.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl