Era, Plus i Orange: UKE dyskryminuje wielkich operatorów?

Era, Orange i Plus zarzucają prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, że swoimi ostatnimi decyzjami faworyzuje sieć Play oraz inne mniej znane firmy.

Najwięksi operatorzy komórkowi (czyli Era, Orange i Plus) coraz częściej skarżą się na działania UKE. Wynika to z tego, że przegrywają oni w ostatnim czasie cenowo z siecią Play oraz w przetargach organizowanych przez UKE.

UKE dyskryminuje?

Trójka największych operatorów komórkowych skarży się, że sieć Play ma korzystniejsze od nich stawki MTR. Przykładem dyskryminacji jest - według dużych graczy na rynku komórkowym - ostatni przetarg na operatora telewizji mobilnej, który wygrała spółka Info-TV-FM. W przetargu startowała także spółka Mobile TV, założona przez czterech operatorów, ale jej oferta nie znalazła uznania w UKE - informuje serwis Media2.

Play Fresh rozpętał wojnę cenową

UKE zwiększa konkurencję

Oskarżenia od dyskryminację wydają się jednak dość bezpodstawne. W ciągu ostatnich lat Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał wiele decyzji zwiększających konkurencję na rynku, takich jak wpuszczenie do sieci TP alternatywnych operatorów, wprowadzenie nowych operatorów na rynek komórkowy, obniżenie stawek MTR, dzięki czemu komórkowi operatorzy mogą zaproponować niższe ceny rozmów, czy wprowadzenie możliwości zmiany operatora z zachowaniem numeru.

W Polsce zmiana operatora z zachowaniem numeru trwa aż 38 dni

Bez tych działań ceny za usługi telekomunikacyjne (stacjonarne czy komórkowe) byłyby o byłyby o wiele wyższe, a oferty o wiele mniej atrakcyjne niż ma to dziś miejsce.

Ze zmian na rynku na pewno mogą być zadowoleni klienci, którzy coraz mniej płacą za usługi telekomunikacyjne. A to zmniejsza naturalnie dochody wielkich graczy takich jak Era, Orange czy Plus.

Rewolucyjna obniżka cen w Play Fresh

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl