Mozilla i Khronos wprowadzą 3D do Internetu

Fundacja Mozilla i grupa Khronos zaczynają współpracę, której efektem ma być wdrożenie grafiki 3D do sieci. Dzięki temu przeglądanie trójwymiarowych interfejsów (czyli m.in. gier on-line) będzie możliwe za pomocą urządzenia, które będzie musiało spełniać tylko jeden warunek: mieć szybkie łącze. Pierwsze efekty mają być widoczne w ciągu 12 miesięcy.

Oblicze Internetu zmienia się na naszych oczach. 24 marca Gamecorner podał informację o technologii OnLive, która umożliwi grę w sieci bez konieczności używania dobrego PC-ta. Wystarczy jedynie urządzenie z szybkim łączem (przynajmniej 1 Mbit).

Swoje zainteresowanie wprowadzaniem grafiki 3D do sieci wyraziły też fundacja Mozilla i grupa Khronos. 24 marca na Game Developers Conference obie firmy ogłosiły współpracę, której efektem ma być stworzenie nowego, superszybkiego silnika JavaScript, opartego na licencji Open GL. Dzięki temu grafika 3D ma być dostępna dla wszelkich aplikacji webowych. Cel ten ma być osiągnięty w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Pierwsze efekty będziemy mogli zobaczyć w następcach Firefoksa 3.5, który jest już w fazie beta.

Ściągnij Mozilla Firefox 3.0.7

Jakie możliwości może dać nowa specyfikacja? Po pierwsze, komputery stacjonarne będą nam coraz mniej potrzebne. Skoro grafika 3D będzie dostępna za pośrednictwem sieci, to priorytetem staną się szybkie łącza, a nie możliwości graficzne PC-tów. Po drugie, 3D daje dodatkowe możliwości rozwoju dla aplikacji webowych, które będą bardziej rozwinięte i będą mogły zastąpić programy instalowane na domowym komputerze.

Czytaj informacje o najnowszych technologiach