Microsoft chce Open Source w Windows

Microsoft widzi w Open Source duży potencjał i zamierza wziąć udział w jego rozwoju. Taką politykę na konferencjach Open Source Business Conference i EclipseCon 2009 ogłosił szef laboratorium Open Source w firmie Microsoft, Sam Ramji. Jednym z działań potwierdzających dobre chęci ma być zaangażowanie firmy w rozwój języka PHP.

W czasie spowolnienia gospodarczego coraz więcej ludzi stara się szukać oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Dotyczy to szczególnie firm. Dlatego oprogramowanie Open Source w czasie kryzysu może stać się szczególnie atrakcyjną alternatywą. Microsoft też to zauważył i postanowił mocniej włączyć się w rozwój otwartych projektów, podaje serwis internetnews.com. Już teraz Windows obsługuje 80 tys. programów opartych na otwartych standardach. Tylko Web App Gallery zawiera w sobie 10 opensoce'owych aplikacji, a jak zapewnia Sam Ramji, liczba ta ma wzrosnąć nawet do 50. Ponadto Microsoft współpracował przez kilka ze społecznością rozwijającą język PHP, który jest podstawą m.in. otwartego silnika ZEND. Jak zapewnia Ramji, efektem tej współpracy ma być nie tylko rozwój już istniejących wersji języka PHP, ale także stworzenie nowych.

Microsoft najwyraźniej stara się poprawić swój wizerunek w oczach społeczności Open Source, której naraził się, pozywając producenta TomTom.

czytaj: pozew Microsoftu przeciwko Open Source

Wśród oskarżeń znalazły się takie, które uderzają nie tylko w TomToma, ale też w samego Linuksa. Ponadto Microsoft przypuszcza, że opensource'owe programy naruszają około 200 patentów firmy. Prawnicy z Redmond stanowczo zaprzeczają jednak, że proces jest skierowany przeciwko całej społeczności.

Czytaj informacje o najnowszych technologiach