Ludzie, którzy wykorzystywali program treningowy na podstawie gry wideo zauważyli poprawę w odczuwaniu kontrastu lub nabyli zdolność zauważania subtelnych różnic w odcieniach szarości - tak wynika z badań opublikowanych w magazynie Nature Neuroscience. Wynika z nich też, że trening może być przydatny zwłaszcza dla osób, które niedowidzą barw oraz dla tych, którzy mają problemy z widzeniem podczas jazdy nocą.
- Normalnie, poprawa odczuwania kontrastu oznacza kupno okularów lub operacje u okulisty. Ale zauważyliśmy, że gry akcji trenują mózg w taki sposób, by dokonywał procesu obróbki istniejącej informacji wizualnej bardziej efektywnie, a pozytywne tego efekty trwają przez wiele miesięcy po zakończeniu grania - mówi Daphne Bavelier, profesor Uniwersytetu w Rochester, zajmująca się naukami kognitywnymi.
Badacze analizowali dwie grupy, które grały w gry wideo przez 50 godzin podczas dziewięciotygodniowego kursu. Jedna grupa grała w gry akcji takie jak "Call of Duty 2" i "Unreal Tournament 2004." Drugi zespół grał w gry pozbawione dynamicznej akcji, takie jak "Sims 2", które nie wymagają precyzji i celowania. Ludzie, którzy grali w gry akcji poprawili swoją wrażliwość na kontrast w stosunku do grupy grającej w "spokojne" gry. Jak wynika z badań, stopień poprawy sięgał od 43 proc. do 58 proc. - podaje serwis Cnet.
- Kiedy ludzie grają w gry akcji, w mózgu zmieniają się ścieżki odpowiedzialne za przetwarzanie wizualne - wyjaśnia prof. Bavelier. - Te gry wykorzystują w maksymalny sposób ludzki system postrzegania, doprowadzają go do samych granic możliwości, a mózg dostosowuje się do nich, dzięki czemu pozytywny efekt jest widoczny nawet po dwóch latach od zakończenia treningu.
Rezultaty badań wydają się potwierdzać te przeprowadzone w 2007 roku, z których wywnioskowano, że ludzie którzy grają w gry wideo przez kilka godzin dziennie, w przeciągu miesiąca ulepszają postrzeganie przestrzenne o ok. 20 proc.
Badacze sugerują, że efekt treningu w grę wideo może trwać przez lata i może być przydatnym dodatkiem do standardowych technik korekcji oka takich jak okulary, szkła kontaktowe czy chirurgia. Jednak badania, sfinansowane przez National Eye Institute (Narodowy Instytut Okulistyczny) i Office of Naval Research (Departament Badań Marynarki) zastrzegli, że nie wszystkie gry akcji mają wpływ na poprawę wzroku.
Parlament Europejski twierdzi, że gry są dobre dla dzieci
Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl