Google pomaga niewidomym w używaniu ekranów dotykowych

Google stworzyło program, który umożliwia niewidomym korzystanie z komórek wyposażonych w ekrany dotykowe.

Dwóch inżynierów z Google - T.V. Raman i Charles Chen stworzyła specjalną aplikacje, która umożliwia niewidomym sprawne posługiwanie się ekranami dotykowymi. Program sam znajduje nasze palce na ekranie dotykowym. Niezależnie od tego w jakim miejscu naciśniemy ekran, to zawsze wyświetli się cyfra 5. Potem można przesunąć palec w prawo (naciskamy 6), lewo (cyfra 4) itd. - cyfry rozmieszczone są jak na zwykłej klawiaturze telefonu. Rozwiązanie Ramana i Chena pozwala niewidomemu właścicielowi smartfona na sprawne wpisanie numeru telefonu.

Do tej pory ekrany dotykowe były bezużyteczne dla ludzi niewidomych. Takie gadżety jak iPhone czy inne smartfony z dotykowymi ekranami były dla nich niedostępne. Google najwyraźniej postanowiło to zmienić i stworzyło specjalną aplikację, która działa tylko na telefonie G1.

Pracę badawcze Google prowadzone są w ramach projektu EyesFreeAndroid. Koncern zamierza przystosować swój system operacyjny dla osób niewidomych i niedowidzących. - Nasze rozwiązanie nie jest przeznaczone tylko dla niewidomych. Może być również przydatne dla osób, które używają telefonu podczas jazdy samochodem - zastrzega dr Raman., który jest niewidomym naukowcem pracującym dla Google. Postępy zespołu badawczego można śledzić na specjalnym kanale w serwisie YouTube , gdzie zamieszczane są filmiki przedstawiające osiągnięcia zespołu.

Śledź temat na bieżąco na technologie.gazeta.pl