Murdoch: Ludzie powinni płacić za newsy czytane w sieci

Rupert Murdoch uważa, że w przyszłości internauci będą musieli płacić za informacje przeczytane w sieci.

- Teraz ludzie czytają informacje w sieci za darmo, ale w przyszłości to się zmieni- twierdzi właściciel medialnego koncernu News Corporation Rupert Murdoch. Słowa te padły trwającej właśnie konferencji operatorów telewizji kablowych w Waszyngtonie. Zdaniem medialnego magnata internetowe serwisy informacyjne będą musiały pobierać opłaty od swoich odbiorców. Internauci będą płacić za czytane w sieci informacje, ponieważ w przyszłości wpływy z reklam nie pokryją kosztów działalności serwisów.

Właściciel News Corporations już od dwóch lat eksperymentuje z opłatami za czytanie internetowego wydania The Wall Street Journal. - Nie jest to w prawdzie kopalnia złota, ale nie jest źle - tak o opłatach mówi Murdoch. Na korzyść Murdocha przemawia fakt, że wpływy z reklam w internecie spadają już od jakiegoś czasu. Wiele serwisów internetowych jest zmuszonych do wprowadzenia opłat mimo, że może to spowodować ucieczkę czytelników. Na pogorszenie sytuacji wpływa też obecny kryzys. Wielu amerykańskich wydawców gazet jak Hearst Corp i EW Scripps Company zamyka niektóre wydania swoich dzienników.

Na konferencji w Waszyngtonie Rupert Murdoch objawił swoje kolejne plany. Magnat medialny chce nawiązać bliższą współpracę z największymi producentami czytników e-booków czyli z Amazonem i Sony. Murdoch chce aby właściciele tego typu gadżetów mieli dostęp do najnowszych wydań jego dzienników. Oczywiście za odpowiednią opłatą.