2-gigahercowy procesor Atom od Intela

Atom świętuje dziś swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji Intel wypuścił nową, 2-gigahercową wersję. To pierwszy procesor tej firmy z tak wysoką częstotliwością taktowania, który będzie używany w netbookach.

Na konferencji Intel Developer Forum, która odbywa się właśnie w Pekinie, wicedyrektor Intela Anand Chandrasekher zaprezentował 2 nowe modele procesora Atom. Pierwszy z nich - Z515 ma być taktowany z prędkością 1,2 GHz. Drugi zaś - Z550 - ma mieć częstotliwość 2 GHz. Obydwa procesory mają być niezwykle energooszczędne i mają wykorzystywać technologię wielowątkowego przetwarzania Hyperthreading. Pozwala ona na bardziej wydajne uruchamianie wielu programów na raz i lepsze wyświetlanie grafiki.

Nowe modele procesorów Intela są już dostępne dla producentów urządzeń przenośnych. Ceny chipów, niestety, jeszcze nie podano.

Na tej samej konferencji Intel zapowiedział też, że jeszcze w drugiej połowie tego roku przetestuje Atomy z najnowszym systemem Microsoftu, Windows 7. Procesory mają być wypróbowane na wersjach Basic i Starter.

Czytaj informacje technologiczne