Pięć najlepszych i najgorszych polskich społeczności

Jeszcze trzy lata temu można było zrobić i to niedużą listę z polskimi serwisami społecznościowymi, dziś nikomu nie chciałoby się podjąć tej syzyfowej pracy. W tym ogromie społeczności warto zwrócić uwagę na te najlepsze, a omijać te najgorsze. W poniższym zestawieniu obecne są serwisy dość popularne mające kilka tysięcy użytkowników.

5 NAJLEPSZYCH POLSKICH SPOŁECZNOŚCI

1. Biblionetka.pl

Polska społeczność czytelników. W serwisie znajdziemy pokaźną bazę danych wydanych książek wraz z ocenami i recenzjami napisanymi przez użytkowników serwisu. W polskim internecie nie ma lepszego serwisu, który rekomenduje książki.

2. Goldenline.pl

Masywny i prężny serwis społecznościowy skupiający osoby, którym zależy na karierze, doskonaleniu swoich umiejętności i zdobywaniu doświadczenia. Serwis ten wyróżniłem ponieważ znajdziemy tu ludzi "na poziomie", z którymi możemy prowadzić ciekawe dyskusje na forach. Jednak jak każdy popularny serwis społecznościowy ma swoje minusy. Zarzuca się, że serwis nie robi nic innego jak lansuje, a im więcej zawodów podawanych w języku angielskim tym wyżej w rankingu - jak to ktoś o nim napisał "ludzie (w większości) wkładają tu to co mają w sobie najfajniejszego."

3. Jogger.pl

Najbardziej niszowy serwis blogowy, skupiający jedynie kilka tysięcy użytkowników. Utarło się, że Jogger to przede wszystkim blogi techniczne, jednak w ciągu ostatnich dwóch lat powstały w tym serwisie blogi fotograficzne, podróżnicze, czy inne o konkretnej tematyce, jak i blogi czysto osobiste. Jogger to bardzo silna i świadoma społeczność internautów.

4. Filmaster.pl

Jeżeli mowa była o książkach to należy wspomnieć o miłośnikach kina. Filmaster to bardzo dobry serwis, który podpowie nam na co pójść w weekend do kina, lub co obejrzeć wieczorem na DVD. Warto zwrócić uwagę na ciekawy wygląd serwisu i to, że wszystkie teksty podlegają licencji Creative Commons.

5. Blip.pl

Jestem użytkownikiem tego serwisu od samego początku (jeszcze od wersji beta) i przez ten czas udało mi się dostrzec wiele zalet i wad tego serwisu. Przede wszystkim dzięki Blipowi będziesz na bieżąco wiedział co piszczy w sieci i poznawał opinie wielu użytkowników na interesujące Cię tematy. Największym minusem jest ilość informacji jaką dostajemy na nasz komunikator.

5 NAJGORSZYCH POLSKICH SPOŁECZNOŚCI

1. Fotka.pl

Jeden z pierwszych polskich serwisów społecznościowych i pierwszy, który osiągnął sukces. Mówi się o nim wylęgarnia pokemonów. Zbiorowisko dzieci robiących sobie półnagie zdjęcie tylko po to aby uzyskać jak najlepszą ocenę i znaleźć sobie przyjaciół na podobnym poziomie.

2. Nasza-Klasa.pl

Najpopularniejszy i największy polski serwis społecznościowy, który miał odnawiać szkolne znajomości. Jednak wykreowała się z niego druga Fotka.pl, a także społeczność kompleksów, robiąca sobie zdjęcia na tle sportowych samochodów, czy wilii często do nich nie należąca. Trzeba jednak przyznać, że jest to niewątpliwy sukces komercyjny polskiego internetu.

3. Mixer.pl

Serwis jest podobny do Fotki.pl tyle tylko, że jego główną idea jest dodawanie półnagich, czy też sexy zdjęć, jak również budowanie i zbieranie jak największej ilości znajomych. Tutaj także możemy prowadzić bloga, dodawać zdjęcia jak i filmy czy też pliki audio.

4. Wykop.pl

Sam serwis jest niepowtarzalny, agreguje znakomite, ciekawe, śmieszne i ważne informacje z różnych kategorii. Jednak społeczność serwisu nie jest już tak znakomita. Dyskusje w komentarzach przypominają mi czasami te pod artykułami na Onet.pl czy Gazeta.pl. Jednym zdaniem - każdy wie lepiej. Bardzo uparta społeczność.

5. Fotka.sex.pl (+18)

Sama nazwa wskazuje, co możemy na tej stronie znaleźć. Kompletnie nie rozumiem ludzi, którzy umieszczają swoje nagie zdjęcia w Internecie i tym bardziej trudniej mi zrozumieć ludzi, którzy umieszczają zdjęcia zrobione podczas stosunków seksualnych. Twórcy serwisu mają pieniądze, użytkownicy coś nie tak z psychiką. Jedna uwaga - serwis dla osób powyżej 18. roku życia.

PODSUMOWANIE

Powyższy ranking jest oczywiście subiektywny i każdy może mieć inne zdanie na temat polskich serwisów społeczności i bardzo będzie mi miło jeżeli podzielicie się nim w komentarzu. Może nie uwierzycie, ale największy problem miałem z pięcioma najgorszymi serwisami społecznościowymi, ponieważ wszystkie są do siebie podobne. Moglibyście mi zarzucić monotematyczność, ale trzeba się zgodzić, że najgorsze serwisy bazują na podstawowych i najbardziej prymitywnych ludzkich instynktach.

Czytaj więcej na blogu vbeta

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl