Microsoft: tylko 3 proc. e-maili nie jest spamem

Według Microsoftu, 97 proc. wszystkich e-maili wysyłanych przez Internet to spam. Co ciekawe, liczba ta jest wyższa niż dane z innych firm.

Spam zbliża się już do 100 proc. całego ruchu w sieci - jak wynika z danych Microsoftu. W swoim nowym raporcie dotyczącym bezpieczeństwa, Microsoft podaje, że aż 97 proc. wysłanych e-maili nadawało się do śmietnika.

Produkty farmaceutyczne

Ostatnie fale spamu związane są z reklamami produktów farmaceutycznych (48.6 proc. całego spamu). Microsoft zauważył, że wielki procent spamu dotyczącego medykamentów był blokowany przez usługi Exchange Hosted Filtering (EHF). Natomiast w tym samym czasie spamowi "seksualnemu" w jakiś sposób udało się obejść filtry EHF - podaje serwis Ars Technica.

Mniej spamu w lutym?

Podczas gdy nasze skrzynki odbiorcze często toną w spamie, liczby Microsoftu są wyższe niż te, które podają inne firmy. MessageLabs Intelligence niedawno podało wyniki za luty. Na początku miesiąca spam skoczył do 79.5 proc. (związane było to z Walentynkami) całego ruchu e-mali w sieci, by pod koniec miesiąca spaść do przeciętnych 73.3 proc. Ten wynik był mniejszy niż dane za styczeń (74.6 proc.). Czy to znaczy, że Microsoft nie ma racji?

Raport firmy Symantec

Jednak najnowszy raport firmy Symantec za marzec potwierdza trend wzrostowy spamu podawany przez Microsoft.

Według firmy Symantec, liczba niechcianej korespondencji pochodzącej z USA wciąż się zwiększa. USA odpowiada już za 28 proc. całego spamu w sieci (marzec 2009 roku). Udział ten zwiększył się z 25 proc. w lutym i 23 proc. w styczniu.

Spam wybiera finanse

Symantec podaje, że obecnie spamerzy skupiają się najbardziej na problemach finansowych i gospodarczych - długach hipotecznych, przejęciach firm i podatkach.

Obojętnie czy obecnie jest 97 proc. czy 80 proc. spamu na świecie, faktem jest że ogromne masy niechcianej korespondencji coraz bardziej zapychają nasze łącza. I póki co, nie ma skutecznego sposobu na rozwiązanie tego problemu.

Czytaj więcej na technologie.gazeta.pl